Afrika’da bir kral ile yakın dostu arasında geçen ve zindana atılmaya kadar giden parmak kopartan bir olay bu...


Hikaye "Her şeyde bir hayır var mı, yok mu?" sorusunun cevabını veriyor. Okumadan önce “Peki size göre?” diye soralım ve hikayeye geçelim...

Bir Afrika ülkesi var kral... Kralın çocukluktan beri beraber olduğu ve hiç yanından ayırmadığı bir dostu vardır.

Hep aynı bakış açısı

Bu dostu iyi veya kötü her olay karşısında hep aynı şeyi söyler:
- "Bu işte de bir hayır var!"

Bir gün kralla dostu ava çıkar. Kralın dostu tüfekleri doldurur, krala verir, kral da ateş eder. Dost, muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir hata yapar. Kral da ateş ederken tüfek geriye doğru patlar. Kralın başparmağı kopar. Kral acı içindeyken dostu her zamanki sözünü söyler:
- "Her şeyde olduğu gibi bunda da bir hayır var!"
Kral öfkeyle bağırır:
- "Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, başparmağım koptu?"

Yamyamların eline düşer

Çok kızdığı dostunu zindana attırır. Bir sene sonra, kral uzak bir bölgede birkaç adamıyla avlanır. Avlandıkları bölgede yamyamların kabilesi vardır.

Kralı ve adamlarını yakalayıp ele geçirirler ve köylerine götürler. Köyün meydanındaki direğe bağlarlar, yakmak için odun yığarlar. Bu esnada kralın başparmağının olmadığını fark ederler. Bu kabile, uzuvlarından biri eksik olan insanı yediklerinde başlarına kötü olaylar geleceğini düşündüklerinden kralı yemezler ve serbest bıraktılar.

Diğer adamları ise yakıp yerler. Kral sarayına döndüğünde, kopuk parmağı sayesinde kurtulduğunu anlar. Dostu haklı çıkmıştır. Hemen pişmanlıkla dostunu kapattığı zindandan çıkarır ve başından geçenleri anlatır:

- "Haklıymışsın dostum! Parmağımın kopmasında bile bir hayır varmış. Seni zindana attığım için özür diliyorum. Yaptığım haksızca ve kötü bir şeydi."
Dost:
- "Hayır, beni zindana atmanızda da bir hayır var."

Zindanda tutmanın neresi hayır

Kral:
- "Delirdin mi? Seni bir sene boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir."
Dost:
- "Düşünsene, zindanda olmayıp da seninle birlikte avda olsaydım ne olacaktı…"

HER ŞEY DE BİR HAYIR VAR DİYELİM...

Bi'SORU DAHA?

Aziz Nesin’in soyadı hikayesi nasıldır?

Sıradışı bir tarzı olan düşündüğünü ifada eden "Türk halkının yüzde 60’ı aptal" diyen ve bugünlerde az bile söylediği belirtilen Aziz Nesin’in...

Ceviz kurdu hikayesi nasıldır?

Cevizin içine giren ve bulduğunu yiyen kurdun sonu ne olur? Kurt sertleşen ceviz kabuğundan nasıl çıkar? Hikayeden çıkarılması gereken sonuç nedir?

Genç futbolcunun duygulandıran hikayesi nasıldır?

Azimle çalışan hiçbir idmanı kaçırmayan ancak maçlarda süre alamayan gencin hikayesi nasıldır? Yalvar yakar sonradan oyuna girdiği maçta şov...

Hükümdarın serveti ne kadar?

Zenginliği tüm dünyaca bilinen bir hükümdar bir gün akıl hocasına serveti hakkında ne düşündüğünü sorar. İşte o olay ve akıl hocasının cevabı...