Leyleklerin boyu ne kadardır? Leylekler nerede yaşarlar ve neyle beslenirler? İşte leylek kuşunun genel özellikleri…

Genel anlamıyla göçebe bir kuş türü olarak biliriz leylekleri. Tarlada bir ağacın tepesindeki yuvasıyla akılda kalır. Uzun bacakları vardır. Peki ya diğer özellikleri…

Leyleklerin özellikleri

Leylek, uzun bacakları olan büyük beyaz renkli kanadı ve kuyruğunun bir kısmı siyah bir kuştur.
Leyleklerin gözlerinin çevresi siyah ve iris renkleri de kahverengi veya gri olmaktadır.
Leylekler ortalama 1 metre boylarında ve 3 - 3,5 kilo ağırlıklarındadır.
Leyleklerin kanat genişliği ortalama olarak 180 santimetre olmaktadır.
Leyleklerin erkekleri dişilerden biraz da büyüktür.
Mevsimlik bir kuştur ve genellikle güney kuzey doğrultusunda göç eder, karaları takip eder. Türkiye’de ve Avrupa'da ise doğu batı yönlü göç yaparlar.
Leylekler kış dönemlerinde kıtalar arası göç eder. Ağustos sonu ve Eylül ayı içerisinde güneye göç eden leylekler, Şubat sonu ve Mart ayı ile birlikte kuzeye dönüş yapmaya başlarlar. Bu göç dönemleri yaşadıkları ve gittikleri bölgelere göre değişiklik göstermektedir.
Leylekler sürü halinde göç etmektedir.
Leyleklerin ömürleri ortalama olarak 35 yıldır.

Leyleklerin yaşam alanları

Leylekler, Avrupa, Asya'nın batısı, Orta Asya, Doğu Türkistan, Aral Gölü çevresi, Afrika, Hindistan, İsrail Güney Afrika’da yaşarlar. Dünya'daki leylek nüfusunun % 25'i Polonya'da bulunmaktadır.
Leylekler genellikle otlakları, tarlaları ve sığ sulak alanları severler. Uzun ot ve çalılık alanlardan uzak dururlar.

Leyleklerin beslenmesi

Otlaklarda ve sığ sulak alanlarda avlanan leylekler mevsimine göre farklı hayvanları avlayabilmektedirler. Böcek, solucan, sürüngenler, amfibiler, kurbağa, fare, köstebek, kuş yumurtaları, yavru kuşlar, balıklar, akrepler, yumuşakça hayvanlar yediği türlerdir.

Leyleklerde iletişim

Leylekler diğer kuşların cıvıldaşmasının aksine gagalarını birbirine çarparak farklı tonlarda ve ritimlerde sesler çıkarırlar. Leylekler gagalarını birbirine vurmanın yanı sıra gırtlaktan çıkardıkları ıslık benzeri ses ile farklı şekillerde iletişim kurmaktadırlar.

Leylekleri üremesi

Leylekler etrafında sulak arazi bulunan yerlerdeki binaların ya da ağaçların tepelerine yuvalarını yapar. Leylekler 4 yaşında üreteme hazır olur. Leylekler yılda bir kere yavru yetiştirir. Dişi leylek genellikle 4 yumurta bırakır. Dişi leylek yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatarak yaklaşık 34 gün boyunca bekler. Yavrular büyütülürken anne ve baba leylek kustukları yiyeceklerle yavruları beslerler. Yavru leyleklerin ağırlığı ilk bir kaç hafta içerisinde 3,5 kilogramı bulabilmektedir. Yavrular ortalama olarak 64 gün içerisinde palazlanırlar.