La Fontaine’in Ağustos Böceği ve Karınca masalı ile çocukluğumuzun tembel kahramanıdır o. Peki Ağustos böceği gerçekten tembel midir?

Cicadella viridis nam-ı diğer Ağustos böcekleri özellikle sıcak bölgelerde yaşarlar. Bazen insanı delirtecek türden olan toplu ötüşleri ile bilinirler. Bir de La Fontaine’in "Ağustos Böceği ve Karınca" masalından kalma tembellikleri ile. Hikayeye göre, karınca tüm yaz çalışıp yiyecek biriktirirken, Ağustos böceği saz çalıp şarkı söyleyerek tembellik etmiş ve kışın da karıncaya muhtaç olmuştur. 

Masalı yine de hatırlamayanlar, hatırlayıp da çocukluğuma geri dönüp şu masalı bir kez daha okuyayım diyenler için; Ağustos Böceği ve Karınca Masalı nasıldır? yazımızı okuyabilirler.

Sana haksızlık ettik Ağustos böceği 

Gelelim Ağustos böceğine yapılan haksızlığa. Ağustos böceklerinin yaşam döngüsüne dair yapılan araştırmalarda, Ağustos ayından sonra hayatta kalmadıkları görülmüş, bu durumda da zaten kış ayı için çalışıp, yiyecek biriktirmeye ihtiyaçları olmuyor. 

agustos boceginin ozellikleri nelerdir

Gelin Ağustos böceklerinin yaşam döngüsüne beraber bakalım; 

Dişi Ağustos böcekleri, yumurtalarını ağaçların genç sürgün yarıklarının içerisine bırakırlar. Altı hafta sonra yumurtadan çıkan "NİMF" adı verilen yavrular toğrağa düşerler. Toprağı kazarak kendilerini gizlemek adına toprak altına gömülürler. Ağaç kökleri ve özsuyu ile beslenen yavrular, 15-17 yıl toprak altında yaşarlar. 17 sene toprak altında kalan Ağustos böceği toprak üstüne çıkar. Toprak altında kanatları yoktur. Yeryürüzüne ulaştığında kısa bir süre sonra kanatları çıkar. 

Ömrünün büyük bir bölümünü toprak altında geçiren Ağustos böcekleri, yeryüzüne ulaştıklarında 3-4 hafta gibi kısa bir zaman dilimi yaşayabilirler. Bu süreyi de kendine eş arayarak geçirirler. Eşleştikten sonra da ölürler ve ardından tekrar aynı döngü başlar. 

Ağustos böceklerinin diğer özellikleri nelerdir? 

  • Ağustos böceklerinin yaklaşık 2000 türü bulunmaktadır ve bu böcek türü, insanlar için zararlı değildir.
  • Sıcak yerlerde yaşarlar.
  • Dişileri, erkeklerine göre biraz daha iricedir ve Çin, Malezya gibi ülkelerde özellikle dişileri yiyecek olarak kullanılır. 
  • Başlarında iri iki petek gözden başka alınlarında da üç tane gözleri vardır.
  • Antenleri kısa ve serttir.
  • Gündüzleri yaprak aralarında gizlenen Ağustos böcekleri, özellikle söğüt sürgünlerinin özsuyunu emerler. 
  • Hepimizin de bildiği gibi uzun süre çıkarabildikleri seslerle bilinirler.
  • Ağustos böceklerinin hepsinin ötebilme yeteneği varmış gibi gözükse de sadece erkek olanlar ötebilmektedirler. Ötüşün nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, dişilerin dikkatini çekmek ve çiftleşme çağrısı olarak düşünülmektedir. Sonuçta yeryüzündeki yaşam döngüleri oldukça kısadır ve bu kısa süre içerisinde soylarını devam ettirmek zorundadırlar. 
  • Erkek Ağustos böcekleri, karınlarının altını örten sağlı ve sollu gergin zarı, kas yardımıyla titreştirerek ötüşürler. Dişilerinin karın altını sağlı ve sollu örten zar bulunmadığı için ses çıkartamazlar.