ODTÜ'nın kısa tarihçesi nasıldır? ODTÜ'de kuruluşundan bu yana görev yapan rektörler kimlerdir? ODTÜ'nün misyon ve vizyonu nedir?

ODTÜ, Türkiye'nin eğitim anlamındaki markalarından ve çok değerli nesil yetiştiren eğitim kurumlarındandır. ODTÜ'lü olmak ayrıcalık olarak görülür. Çünkü oraya giren öğrenciler gerçekten farklıdır. İnsanları sınıflandırmak doğru değil belki ama sınav sistemine göre üniversite sınavında derece yapanların tercih sebebidir.

ODTÜ'nün açılımı: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

ODTÜ'nün kısa tarihçesi

  • Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başladı.
  • Türk yüksek öğrenim sisteminde yenilikçi ve çağdaş bir anlayışa sahip Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdi. 1963 yılında ülkemizin ilk yerleşkesi olan bugünkü yerine taşındı.
  • İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açıldı.
  • 1957 Şubat döneminde de Makina Mühendisliği Bölümü öğretime geçti.
  • 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kuruldu.
  • 1959 yılında Fen Edebiyat Fakültesi'nin kuruluşu tamamlandı.
  • Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başladı.
  • Günümüzde ODTÜ'de 41 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte var.

ODTÜ'de öğretim dili İngilizcedir. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilir.

ODTÜ'nün misyon ve vizyonu

Misyon, toplum, insanlık ve doğa için, evrensel değerler çerçevesinde, yaratıcı ve eleştirel düşünmeyi, yenilikçiliği ve liderliği besleyerek mükemmellik düzeyinde araştırma yapmak, eğitim vermek ve topluma hizmet etmektir.
Vizyon; uluslararası düzeyde öncü, bölgesini ve dünyayı dönüştüren bir üniversite.

ODTÜ'de görev yapan rektörler:

  • Prof. Dr. Turhan FEYZİOĞLU / 17.08.1960-08.02.1961
  • Prof. Dr. Seha MERAY / 23.02.1961-05.08.1961
  • Kemal KURDAŞ / 20.11.1961-30.11.1969
  • Prof. Dr. Erdal İNÖNÜ / 11.09.1970-09.03.1971
  • Em.Gen. Şefik ERENSÜ / 04.06.1971-23.03.1972
  • Prof. Dr. İsmet ORDEMİR / 01.04.1972-01.04.1974
  • Prof. Dr. Tarık SOMER / 01.04.1974-04.04.1976
  • Prof. Dr. Ilgaz ALYANAK / 05.04.1976-12.02.1977
  • Prof. Dr. Hasan TAN / 14.02.1977-05.10.1977
  • Prof. Dr. Nuri SARYAL / 05.10.1977-25.06.1979
  • Prof. Dr. Mehmet KICIMAN / 25.06.1979-31.07.1982
  • Prof. Dr. Mehmet GÖNLÜBOL / 01.08.1982-31.07.1987
  • Prof. Dr. Ömer SAATÇIOĞLU / 01.08.1987-19.08.1992
  • Prof. Dr. Suha SEVÜK / 20.08.1992-06.08.2000
  • Prof. Dr. Ural AKBULUT / 07.08.2000-05.08.2008
  • Prof. Dr. Ahmet ACAR / 06.08.2008-28.07.2016
  • Prof. Dr. Mustafa Verşan KÖK / 29.07.2016-Halen devam ediyor.