G7’nin açılımı nedir? G7 ne zaman kuruldu ve G7’nin amacı nedir? G7 ülkeleri hangileridir? G7 hangi ülkenin katılımı ile G8 oldu?

Öncelikli olarak G7’nin açılımından başlayalım. G7: Group of Seven Yani 7’ler Grubu; dünya ekonomisine yön veren ülkeleri buluşturan uluslararası bir birliktir.

G7’nin tarihçesi

G7 kavramı ilk olarak; 1975 yılında dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing’in Japonya, ABD, Almanya, İngiltere ve İtalya liderlerini güncel ekonomik sorunlarından olan petrol krizini tartışmak üzere Rambouillet’ye davet etmesiyle ortaya çıkmıştır.
Grup 1975'ten bu yana, grup ekonomik politikaları görüşmek üzere yıllık olarak zirve gerçekleştirmektedir. 1987’den bu yana ise G7 ülkelerinin maliye bakanları yılda en az iki kez toplanmaktadır.
Yıllık G7 liderleri zirvesine hükûmet başkanları katılır.
G7 başkanlığını yürüten üye ülke, yılın zirvesini düzenlemek ve ev sahipliğinden sorumludur.
Genellikle her ülke her 7 yılda bir zirveye ev sahipliği yapar.

G7 ülkeleri

  • Almanya
  • ABD
  • Birleşik Krallık
  • Fransa
  • İtalya
  • Japonya
  • Kanada

Avrupa Birliği de G7 içinde temsil edilmektedir. Üye ülkeler net küresel zenginliğin %64'ünü oluşturmaktadır.

G7 neden G8 oldu

G7, 1998 yılında Rusya’nın katılımı ile G8 olarak anılmaya başladı. Rusya Federasyonu 1998-2014 yılları arasında forumda yer alırken Kırım’ı ilhak etmesiyle üyeliği askıya alındı. Bu nedenle organizasyon tekrar G7 adıyla anılır oldu.

Bi'SORU DAHA?

Hanya’yı Konya’yı görmek deyiminin anlamı ve sözün doğrusu nedir?

Hanya nerededir? Deyimde geçen Konya sözünün doğrusu nedir? Hanya’yı Konya’yı görmek deyimi neden kullanılır? Deyimle ilgili üç farklı yorum nedir?

Tren raylarının altına neden çakıl taşları döşenir?

Tren raylarındaki taşlara ne isim verilir? Tren yoluna taş döşenmesinin sebebi nedir? Rayların altına döşenen taşlar nasıl olmalıdır?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

İl ve ilçelerdeki Protokol Sıralaması nasıldır?

Resmi törenlerde karşımıza çıkan il ve ilçelerdeki etkinliklerde Protokol Sıralaması nasıl olur? İlk sırada kim vardır? İşte bu soruların cevapları...

Panik sözü nereden gelmektedir?

Türk Dil Kurumu’na göre “Ani dehşet duygusu, büyük korku ve ürkü” olarak tanımlanan “Panik” kelimesi PAN’dan gelmektedir. Peki PAN nedir?

Demokles'in kılıcı deyiminin anlamı nedir ve hikayesi nasıldır?

Tarihi bir hikaye olan Demokles'in kılıcı sözüyle anlatılmak istenen nedir? Demokles kimdir? Demokles'in kılıcı hikayesi nasıldır?

Külahları değiştirmek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Külah ne demek? Külahları değiştirmek sözü nasıl çıkmıştır? Külahları değiştirmek sözüyle anlatılmak istenen nedir? İşte Külahları değiştirmek...

TSYD'nin açılımı nedir?

TSYD ne zaman kurulmuştur? TSYD'nin amacı nedir? TSYD'nin faaliyetleri ve çalışma konuları nelerdir? TSYD'ye kimler üye olabilir?