'Mustafa Kemal ATATÜRK'

 • Aşık Veysel'in 10 Kasım'la ilgili Atatürk'e Ağıt'ı nasıldır?

  Aşık Veysel'in Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım'da (1938) hayatını kaybetmesinin ardından yaktığı ağıtın sözleri nasıldır?

 • Abidin Dino, Atatürk'e vedayı nasıl anlatmıştır?

  Sanat dünyamızın çok yönlü ismi Abidin Dino, iki portresini yaptığı Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili 10 Kasım sonrasındaki anısını kalemiyle anlatıyor...

 • Atatürk düşman bayrağını yerde görünce ne demiştir?

  Yunanlı vekil Avrupa Parlementosu'nda Türk bayrağını yırttı! Peki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağustos Zaferi’nin elde edildiği gün muharebe alanında dolaşırken Yunan bayrağını yerde görüp ne demişti?

 • Atatürk mal varlığını nereye bağışlamıştır?

  Eylem ve söylemleriyle bir devletin kuruluşuna öncülük eden ve dünyanın tanıdığı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk mal varlığını nereye bağışlamıştır?

 • Atatürk, Lozan Barış Antlaşması için ne demiştir?

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Lozan Barış Antlaşması ile ilgili sözleri nelerdir? Lozan Barış Antlaşması'nın bayram olarak kutlanma süreci nasıldır ve neden yasaklanmıştır?

 • Atatürk'ün İngiliz amiraline verdiği tarihi ders nedir?

  İzmir'de Vilayet Konağı'nda önce İngiliz konsolosu ardından İngiliz amirali, Atatürk'ten ne istedi ne cevap aldı? Atatürk, konsolosa neden kapıyı gösterdi, amiral neden kaçtı?

 • Atatürk'ün kurduğu fabrikalar hangileridir?

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sonrası kurduğu fabrikalar hangileridir? İşte yıllara göre fabrikaların listesi..

 • Atatürk'ün yaveri Salih Bozok neden intihar etti?

  Salih Bozok ile Mustafa Kemal Atatürk'ün nasıl bir ilişkisi vardı. 10 Kasım'da Atatürk hayatını kaybettiğinde Salih Bozok ne yaptı?

  Saat 9'u 25 geçe... Matem halindeki Dolmabahçe Sarayı tek bir el silah sesiyle irkildi... Sedef kabzalı Smith Wesson'ın namlusundan çıkan mermi, adeta çığlık gibi koridorları dolaştı.

  Koştular hemen alt kata... Kanlar içinde yerde yatıyordu. Kalbine dayamış, tetiğe basmıştı...

  Can yoldaşı Salih Bozok

  Salih Bozok...
  Mustafa Kemal'in yaveriydi.
  Selanik'ten mahalleden arkadaştılar, ikisi de 1881'liydi...
  Akrandılar, taa en başından beri Bandırma Vapuru’ndan beri yaveriydi. Ateşten gömleği gönüllü giymişti...

  Neler yaşamışlardı birlikte, ne maceralar, ne vuruşmalar, birbirlerine öylesine yakındılar ki, Mustafa Kemal evlendiğinde, Latife Hanım'ın şahidi Salih’ti... Zübeyde Hanım rahmetli olduğunda, oğlu yetişemedi, cenazesini Salih kaldırdı, Salih toprağa verdi...

  Salih'in eşi Düriye Hanım,

  ...
 • Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün hikayesi nasıldır?

  Yürüyen Köşk nerededir? Neden adı Yürüyen Köşk olarak kalmıştır? Yürüyen Köşk şu an ne olarak kullanılmaktadır?

 • Köylü yaşlı kadın Atatürk'ü neden ağlatmıştır?

  Atatürk, Sabiha Gökçen ile çiftliğe giderken yolda yaşlı bir kadın görür. Ve atından inip onunla konuşmaya başlar. İşte Atatürk ile vefalı Türk anasının hikayesi...