Öğrencilerin tatili ne zaman başlıyor? Uzaktan eğitimde dersler nasıl işlenecek? Ders programlarına nasıl ulaşılacak?

Koronavirüs salgını sebebiyle eğitime ara verildi. Milyonlarca veli ve öğrenci bu süreçte uygulamaya girecek uzaktan eğitimi araştırmaya başladı. Ve akıllara bir çok soru geldi. sozcu.com.tr’de yer alan habere göre işte soru ve cevaplar...

Koronavirüs tatili ne zaman başlıyor?

Dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de görülen koronavirüs önlemleri kapsamında eğitime bir süre ara verildi. Tedbirler kapsamında 16-30 Mart tarihleri arasında Nisan ayındaki ikinci yarıyıl tatili öne alınarak, 2 haftalık tatile çıkacak.

Online dersler ne zaman?

2 haftalık tatilde öğrenciler ilk 1 haftayı evlerinde geçirecekler. 23 Mart Pazartesi gününden itibaren ise uzaktan eğitim süreci başlayacak.

Ders programlarına nasıl erişilecek?

İlk ve orta dereceli okullarda haftalık ders programı İnternet ve TRT aracılığıyla tüm ülkede ücretsiz öğrenilebilecek. Şu anda tüm dersler sisteme yüklenmiş durumda.

 

Üniversite sınavına ve liselere geçiş sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapacak?

Ücretsiz destek ağıyla tüm operatörlerden öğrencilere özel 3 GB ücretsiz İnternet sağlanarak, öğrencilerin sınavlara hazırlanmasına yardımcı olunacak. EBA (Eğitimde Bilişim Ağı) Portalına tüm soruları cevap bulacağı gibi sınıf seviyelerine göre TRT’den de öğrenciler farklı kanallardan kendi derslerini alabilecek.

EBA portalında tüm sınıfların dersleri olacak mı?

İlkokul birinci sınıftan, 12’inci sınıfa kadar tüm sınıfların dersleri EBA’da olacak.

Öğrenci dersi kaçırırsa ne olacak?

Derslerin tamamı online canlı olarak takip edilebilecek. Öğrenciler, derslere her koşulda erişebilecek. Bilgisayarı olmayan, televizyondan erişebilecek. Tüm sınıflar düzeyinde zorunlu tatil tamamlandığında da tüm eksikler bire bir eğitimle tamamlanacak.

 

EBA (Eğitimde Bilişim Ağı) portalına nasıl girilecek?

Sisteme e-devlet şifresiyle öğrenci, öğretmen ve veli kaydı olarak girilebilecek. Ayrıca yine şifre de verilecek.

EBA’ da ders takibi nasıl yapılacak?

EBA’da her sınıf için ayrı bölüm oluşturuldu. Her ders için de ayrı bölüm ve her konu başlığı için de ayrı anlatım ve içerik zaten var. Bu eğitimlere ayrıca sınav öğrencileri ve canlı yayınlar da eklenecek.

Derslerin içeriklerinde neler olacak?

Ders içeriklerinde müfredattaki ders içeriklerinin aynısı olacak. Dersler dışında, projeler, sosyal etkinlikler de yer alıyor.

Merkezi sistem sınav öğrencileri için sistemde ne var?

Merkezi sistem yapılan üniversite sınavı AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS)’la girecek öğrenciler için binlerce örnek sorudan oluşan soru bankası da on line sisteme yüklenildi.