Köy enstitülerinin kurucusu İsmail Hakkı Tonguç, iş sağlığı doktoru, araştırmacı yazar olan oğlu Engin Tonguç’a ne öğretmiştir. Engin Tonguç anlatıyor...

Köy enstitüleri dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir İsmail Hakkı Tonguç... Oğlu Engin Tonguç da babası gibi toplum yararını gözetir.
2016’da yaşamını yitiren Engin Tonguç’a bir röportajında “Babanızın en uzun süre eğittiği öğrencisisiniz. Ondan ne öğrendiniz?” sorusu yöneltilir. İşte Engin Tonguç’un cevabı:

“Çocukluğum ve babamın yaşamı süresince, babam tarafından eğitildiğimin ayrımına hiç varmadım. Sonradan yaptığım değerlendirmede şunu düşündüm: Onun eğitmekten anladığı, eğitilecek olanı açıkça yönlendirmek değildi. Eğitici, amacına göre, eğitilecek olana sadece uygun koşulları hazırlamalı, o koşullar içerisinde onun kendi kendine yolunu bulmasını sağlamalı, çok zorunlu az sayıdaki olaylar dışında , doğrudan yönlendirmelere girmemeliydi. Eğitme yöntemi buydu. Örneğin, eğitilene okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsa, seçeceği kitapları dayatmamalı, yalnızca onun kitaplara erişmesini sağlayacak koşulları hazırlamalıydı.”

SAYGIYLA ANIYORUZ...