Yeni eğitim öğretim döneminde değişiklikler oldu. İlkokulda sınavlar kaldırıldı. Peki lisede sınıfta kalma var mı? Cep telefonu yasak mı? Devamsızlık süresi ne kadar? İşte cevabı…

20023-2024 yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Çocukların kimisi heyecanlı kimisi ise stresliydi. Heyecanın sebebi özlenen öğretmenleri görme arkadaşlarla tekrar bir araya gelmeydi. Stres ise ödev ve ders kaynaklıydı… Peki yeni eğitim öğretim yılı döneminde neler değişti?

SINAVLARDA SİSTEM DEĞİŞTİ

Eğitimdeki yeni düzenlemeye göre; orta öğretimde uygulamalı sınavlar hariç, yazılı sınavlar belirlenen ortak tarihlerde yapılacak. Yani okullarda yer alan aynı sınıftaki tüm şubeler ilgili derslerde aynı soruları yanıtlamak için eş zamanlı sınava girecek. Liselerde sınavlar yazılı olacak.

SINIFTA KALMA VAR MI?

Evet sınıfta kalma tekrar getirildi. Artık 50 başarı puanı sınıf geçmek için yeterli değil. Yıl sonu başarı puanı 50 olan ve sadece 1 dersten başarısız olanlar doğrudan bir üst sınıfa geçebilecek. Ortalaması 50 olan öğrencilerden 3 dersten başarısız olanlar ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar da sınıf tekrarı edecek.

Liselerde artık devamsızlık affı da yapılmayacak. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak. Art arda iki gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin durumu velisine bildirilecek, gerekirse veli okula çağrılacak. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşmayan öğrenciler başarı puanlarına da bakılarak bir üst sınıfa geçebilecek.

CEP TELEFONU YASAĞI

Yeni dönem için bir diğer yenilik de cep telefonu yasağı. Artık öğrenciler cep telefonlarıyla derse giremeyecek. Öğretmenler de sınıfta cep telefonu ile vakit geçirmeyecek.

İLKOKULLARDA SINAV YOK

Ayrıca okul öncesi ve İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda değerlendirme sınavla yapılmayacak. Yani ilkokulda yazılı sınavlar tamamen kaldırıldı.

 

NOT: İYİ DERSLER VE EĞLENCELER GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARA...