Köy Enstitülerinin önemli değeri ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, sıtmadan ölen eğitmenin cenaze törenine katılır ve bakın nasıl bir konuşma yapar?

Mehmet Ali Küçükkayıkçı, 1945 Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunudur. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'le ilgili unutamadığı ve hafızalara kazınan bir anısı vardır. İşte kendi anlatımıyla o olay:

 

Eğitmen kursiyerin ölümü

"Köy Enstitüsü’nde öğrenciyken eğitmen kursiyerlerinden İsa Başkaya sıtma hastalığının ağır ateşine dayanamayıp hayatını kaybetmişti.
Olayı duyan Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel eğitmenin toprağa verilişi sırasında hemen okula geldi. Okul bütün ağırlığıyla orada hazırdı. Yücel eğitmenin mezarı başında Köy Enstitülülere şu konuşmayı yaptı:

Bataklıkları kurutacaksınız

'Ademoğlu çocuklarım, İsa Başkaya’yı toprağa düşüren Malarya Tropika parazitini insandan insana taşıyan sivrisinek bataklık yerlerde yaşar. Köylere gideceksiniz. Sivrisineklerin yaşadığı bu bataklıkları köylüyle işbirliği yaparak kurutacaksınız. En verimli çağında aramızdan ayrılan İsa Başkaya gibi binlerce insanımızı bu felaket hastalıktan siz kurtaracaksınız' dedi ve ekledi:

 

Ferhat ile Şirin hikayesi!

Ferhat’ın Şirin adında bir sevdiği varmış. Aşılması mümkün olmayan dağın arkasında bir türlü sevdiğine kavuşamayan Ferhat sevdiğine ulaşmak için kazma ve kürekle dağı delmeye başlar. Oradan geçenler dağı niçin kazdığını sorarlar. Kanter içindeki Ferhat dağın arkasındaki sevdiğine kavuşmak için dağı deldiğini söyler. Ona bu dağı delmeye ömrünün yetmeyeceğini söylerler. Ferhat da 'Benim idealim bu yolda ölmektir' der. Çocuklarım, bizim idealimizde O’nun yolunda ölmektir. O dediğim Türkiye Cumhuriyeti’dir” diyerek konuşmasını bitirdi.

BÜYÜK BİR SAYGIYLA...