BİLSEM'in açılımı nedir? BİLSEM sınavlarını kazanmak ne işe yarar? BİLSEM sınav tarihleri (2022) ne zaman?

Kimileri ilk defa duyuyor kimileri ise aşina BİLSEM'e... Velilerin son dönemde en çok aradığı eğitim kurumu BİLSEM. Sebebi de öğretmenlerin yetenekli gördüğü öğrencileri BİLSEM sınavlarına yönlendirmeleri sonrası bilgi sahibi olmaları. Peki edir BİLSEM? Sınavları nasıl oluyor ve ne tür kazanımları var?

BİLSEM nedir açılımı?

BİLSEM'in açılımı: Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri. Dünyanın hemen hemen her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulayan kurum. 

BİLSEM sistemi nasıl işliyor?

Öncelikli olarak ilkokullardaki öğretmenler sınıflarındaki özel yetenekli öğrencileri tespit ediyorlar. Ve bu tespit edilen öğrenciler velilerine bildirilerek sınavlara yönlendiriliyorlar.  Zorunluluk değil tercihe bağlı bir seçim. BİLSEM'in sınavını kazanan özel yetenekli öğrenciler örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde sahip oldukları kapasitelerini artırmak ve daha da geliştirmek için devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarında eğitim görüyorlar.
Zorunlu eğitim dışında özel yetenekleri geliştirmeye yönelik bir uygulama.

Özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencilerin seviyelerini artırmaya yönelik bir eğitim sistemi.

BİLSEM sınavları ne zaman?

Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri 10 – 21 Ocak 2022 tarihleri arasında alındı. 19 Şubat – 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak. Bireysel değerlendirme sınavı ise 13 Haziran-12 Ağustos tarih aralığında gerçekleşecek. Kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 19 Ağustos’ta ilan edilecek.