Çocuklarla birlikte birçok aile de sınavlar öncesinde büyük bir baskı altında ve stres içerisinde. Peki onlar sınav öncesi ne yapmalı, çocuklarına nasıl davranmalı?

Ülkemizde çocukların ve gençlerin geleceğini belirleyen ana unsur sınavlar... Tabii ki bu sınavlar normal ders sınavları değil... Temel eğitimi alacağı liseyi, sonrasında belki de bir ömür yapacağı mesleğini icra edeceği üniversiteyi belirleyen sınavlar.
Günümüzde aileler o kadar çok okuma odaklı ve gelecek kaygısı içerisinde ki, kendi üzerlerindeki stres ve olumsuzluğu ister istemez çocuklarına yansıtabiliyorlar. Peki anne ve babalar ne yapmalı? (Sınav dönemlerinden geçmiş, o süreci birebir yaşamış birisi olarak izlenimlerimi ve tecrübelerizi aktarıyoruz)

  • Tabii ki anne ve babanın sorumluluk bilincine ve endişelerine hak verilebilir ama hayatta her şeyi sınav olarak görmek ve sonuca odaklanmak hem aileyi hem çocuğu yıpratır...
  • Anne ve baba rahat olmalı, bu rahatlığı çocuğuna da yansıtmalıdır.
  • Çocuklarına sonuç odaklı değil birey odaklı ve kendi evlatları olmaları nedeniyle güvenlerini her türlü göstermelidir.
  • Olası bir başarısızlıkta cezalandırma veya kişiliğinde iz bırakıcı negatif sözlerden yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.
  • Anne ve babalar yılların birikimini 2.5 saatlik sınav sonucuyla beklerken çocuğun da psikolojisini anlamalıdır. Zaten süreci iyi geçiren ve çalışan öğrenci emeğinin karşılığını alacaktır.
  • Sınav sonucuna göre ödüllendirme pozitif etki gibi görülebilir ancak ‘yapamazsan almam’ tarzı olumsuz önermeler çocuk üzerinde stres ve sinire neden olabilir.

ÖZGÜVENLİ, SAKİN VE SABIRLI OLMANIZ DİLEĞİYLE...