Silikon Vadisi'nin adı nereden gelir? Silikon Vadisi'nde neler yapılır? Silikon Vadisi'nde nasıl bir hayat vardır? Silikon Vadisi'ne kimler gidebilir?

Dizi değil ama teknoloji dünyasının merkezlerindendir Silikon Vadisi...
Türkiye’de vadi dendiğinde akla Kurtlar Vadisi gelebilir ama dünyayı yakından ilgilendiren, tüm teknolojileri ayağımıza ve evimize getiren bir vadidir aslında Silikon Vadisi.
Bir anlamda bilimsel çalışmalara önem veren ülkelerin teknoparklarının Amerika’daki dev versiyonudur aslında Silikon Vadisi.

San Francisco'da

Silikon Vadisi, Amerika’da Kaliforniya eyaletinde ve San Francisco vadisindedir. Adı ise bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden gelir. İlk etapta altın sebebiyle hazine avcılarının ilgi odağı olan bölgede Stanford Üniversitesi kurulmuş sonrasında da tüm alan teknoloji şirketlerine devredilir.

Teknoloji merkezi

Bölgede Nobel Ödülü alan çalışmalar yapılır. Teknoloji merkezidir. İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un ortaya çıktığı yerdir.
 
silikon vadisi
 
Yeni fikirlerin hayata geçirildiği, teknolojik üretimlerin yapıldığı sürekli yenilik hareketinin olduğu üretim merkezi de denebilir. Günümüz dünyasının tüketim araçlarının fazla kullanılmadığı ve genç neslin de hazıra alıştırılmaması, üretken olabilmesi adına uzak durduğu bir anlamda bakir yaşam alanı.
Vadide ev kiraları çok yüksek. Çalışanların gelirleri de 100 bin dolar civarında.
 
Ve Silikon Vadisi, zeki, teknolojiye meraklı ve üretim yapan, projeleri olan herkese açık.

Bi'SORU DAHA?

Muz Cumhuriyeti nerededir?

Özellikle istikrarsızlık, düzensizlik, başı bozukluk, inanılması güç olayların yaşanması nedeniyle şöyle bir söz duyarız: BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ? Peki...

Dünyanın en uzun nehri hangisidir?

Tarih boyunca, nehirler insanoğlunun akıp giden yaşamının önemli parçalarından birisi olmuştur... Peki dünyanın en uzun nehri hangisidir ve nerede...

Dünyanın en yüksek dağı hangisidir?

Dersimiz coğrafya... Sorularımız ise Dünyanın en yüksek dağı hangisidir ve nerededir? Dünyanın en yüksek dağının yüksekliği kaç metredir?

Dünyanın en yaşanabilir şehri hangisidir?

Bir kent düşünün ki dünyada yaşam kalitesi anlamında 7. kez zirveye çıksın. Hem de yüzlerce şehir arasında. İşte dünyanın en yaşanabilir şehri ve...