Silikon Vadisi'nin adı nereden gelir? Silikon Vadisi'nde neler yapılır? Silikon Vadisi'nde nasıl bir hayat vardır? Silikon Vadisi'ne kimler gidebilir?

Dizi değil ama teknoloji dünyasının merkezlerindendir Silikon Vadisi...
Türkiye’de vadi dendiğinde akla Kurtlar Vadisi gelebilir ama dünyayı yakından ilgilendiren, tüm teknolojileri ayağımıza ve evimize getiren bir vadidir aslında Silikon Vadisi.
Bir anlamda bilimsel çalışmalara önem veren ülkelerin teknoparklarının Amerika’daki dev versiyonudur aslında Silikon Vadisi.

San Francisco'da

Silikon Vadisi, Amerika’da Kaliforniya eyaletinde ve San Francisco vadisindedir. Adı ise bölgede yoğun olarak silikon çip üretilmesinden gelir. İlk etapta altın sebebiyle hazine avcılarının ilgi odağı olan bölgede Stanford Üniversitesi kurulmuş sonrasında da tüm alan teknoloji şirketlerine devredilir.

Teknoloji merkezi

Bölgede Nobel Ödülü alan çalışmalar yapılır. Teknoloji merkezidir. İlk mikroişlemci, ilk bilgisayar, arama motorları olan Yahoo, Google ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un ortaya çıktığı yerdir.
 
silikon vadisi
 
Yeni fikirlerin hayata geçirildiği, teknolojik üretimlerin yapıldığı sürekli yenilik hareketinin olduğu üretim merkezi de denebilir. Günümüz dünyasının tüketim araçlarının fazla kullanılmadığı ve genç neslin de hazıra alıştırılmaması, üretken olabilmesi adına uzak durduğu bir anlamda bakir yaşam alanı.
Vadide ev kiraları çok yüksek. Çalışanların gelirleri de 100 bin dolar civarında.
 
Ve Silikon Vadisi, zeki, teknolojiye meraklı ve üretim yapan, projeleri olan herkese açık.

Bi'SORU DAHA?

Dimyat nerededir?

Eldekinden de olmayı anlatan özlü bir sözdür “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.” Peki sözde geçen Dimyat nerededir?

Çin Seddi’nin uzunluğu ne kadardır?

Çin Seddi'nin diğer isimleri nelerdir? Çin Seddi neden yapılmıştır? Çin Seddi'nin yüksekliği ne kadardır? Çin Seddi'nde kısa bir tura ne dersiniz?

Afrika kıtasındaki ülkeler hangileridir?

Afrika kıtasıyla ilgili kısa ve genel bilgiler nelerdir? Afrika kıtasında bulunan ülkelerin isimleri nelerdir?

Bu insanlar ne yapıyor?

Evet fotoğrafta gördüğünüz binlerce insan sizce ne yapıyor? Olay Güney Asya ülkesi Butan’da yaşandı... İşte "Bu insanlar ne yapıyor?" sorusunun...