Evet şaşırtıcı ama dünyada öyle yerler var ki tamamen düz ova demeyelim ama yüksekliği 500 metreyi geçmiyor. Yani bu ülkelerin dağı yok... Peki dağı olmayan ülkeler hangileri?

Ülkemizde “Dağ dağa kavuşmaz ama insan insana kavuşur” diye bir söz vardır. Ama bu sözün hiçbir şekilde geçerli olmayacağı ülkeler de mevcut. Çünkü onların dağ diyebilecekleri yüksek bir coğrafi alanları yok.

Bir yükseltiye ne zaman "DAĞ" denir?  

İçinde dağ bulunmayan ülkelere geçmeden önce size  ufak bir bilgi; Bir yükseltinin dağ olarak adlandırılabilmesi için çevresinden en az 600 metre yükseklikte olması gerekmektedir. 

Peki dağları olmayan ilk 9 ülke neresidir?

Bu listede, coğrafi açıdan yüzölçümüne göre içinde dağ bulunmayan ilk 9 ülkeyi sizler için sıraladık. 

9- Gambiya

Gambiya

Yüzölçümü: 11.295 km²

En yüksek noktası: Red Rock (53 m) 

Gambiya, Batı Afrika'da bulunan 11.295 km² lik küçük bir ülke ve ülkede herhangi bir dağ sırası bulunmuyor. Ülkenin en yüksek noktasi olan Red Rock ise sadece 53 metre yüksekliğindedir. 

8- Kuveyt

Kuveyt

Yüzölçümü: 17.820 km²

En yüksek noktası: Mutla Yerleşkesi (306 m) 

Kuveyt, Arap Yarımadası'nın kuzeydoğusunda bulunur ve yüzölçümü 17.820 km²'dir. Ülkenin büyük bir bölümü çöllerle kaplıdır ve nehir, dağ sıraları bakımından fakir bir ülkedir. En yüksek noktası olan Mutla Yerleşkesi 306 m.'dir.  

7- Moldova

Moldova

Yüzölçümü: 33.846 km²

En yüksek noktası: Bălănesti Tepesi (430 m) 

Doğu Avrupa'da bulunan Moldova, engebeli ve tepelik bir arazi yapısına sahip olmasına rağmen, sınırları içerisinde bulunan en yüksek noktası 430 metre yükseklikte olan Bălănesti Tepesi'dir. 

6- Gine-Bissau

Gine Bissau

Yüzölçümü: 36.125 km²

En yüksek noktası: Adlandırılmamış yer (300 m) 

Bir diğer Batı Afrika ülkesi olan Gine-Bissau, 36.125 km²'lik yüzölçümü ile Tayvan ve Belçika'dan daha büyüktür. Bu küçük tropik Afrika ülkesi de düşük rakımda bulunuyor ve ülkenin en yüksek noktasi 300 m yüksekliğindedir. 

5- Danimarka

Danimarka

Yüzölçümü: 43.094 km²

En yüksek noktası: Møllehøj (170,86 m) 

Krallığa bağlı özerk yönetimli 'Grönland' ve 'Faroe Adaları' ülkelerini saymazsak, Danimarka 43.094 km²'lik yüzölçümü ile düzlüklerden oluşmaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 31 metre olan ülkenin, en yüksek noktası 170.86 metre ile Møllehøj'dır. 

4- Estonya

Estonya

Yüzölçümü: 45.227 km²

En yüksek noktası: Suur Munamägi (318 m) 

Kuzey Avrupa'da Baltık Denizi kıyılarında bulunan Estonya'da dağ bulunmamaktadır. Ortalama 50 metre rakımda bulunan ülkenin yarısı vahşi yaşama ev sahipliği yapan ormanlarla kaplıdır. En yükske noktası ise 318 metre ile Suur Munamägi Tepesi'dir. 

3- Letonya

Letonya

Yüzölçümü: 64.589 km²

En yüksek noktası: Gaizinkalns (312 m) 

Bir diğer Baltık ülkesi Letonya, güneyden Estonya'ya komşudur ve alçak ovalardan oluşur. Ülkenin %98'i 200 m rakım altındadır. Ülkenin en yüksek noktası Gaizinkalns'dir ve 312 metre yüksekliğindedir. 

2- Litvanya

Litvanya

Yüzölçümü: 65.300 km²

En yüksek noktası: Aukštojas Tepesi (294 m) 

Baltık ülkelerinden üçüncüsü Litvanya, ovalardan ve alçak tepelerden oluşmaktadır. En yükske noktas olan Aukštojas Tepesi, 294 metre yüksekliğindedir. Çok sayıda göl ve sulak alan içeren ülkenin %33'ü ormanlar ile kaplıdır. 

1- Beyaz Rusya - Belarus 

Beyaz Rusya Belarus

Yüzölçümü: 207.595 km²

En yüksek noktası: Dzyarzhynskaya Hara (345 m) 

Beyaz Rusya olarak bilinen Belarus, 160 metre rakımdadır ve genellikle düzlük alanlardan oluşmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası 354 metre olan Dzyarzhynskaya Hara'dır. 

Kaynak: 1

Bi'SORU DAHA?

Dünyanın en yaşanabilir şehri hangisidir?

Bir kent düşünün ki dünyada yaşam kalitesi anlamında 7. kez zirveye çıksın. Hem de yüzlerce şehir arasında. İşte dünyanın en yaşanabilir şehri ve...

Ölümü düşünüp mutlu olan ülke hangisidir?

Ölümü düşünüp mutlu olunur mu? Onlar oluyor. Güney Asya ülkesinde hayata bakış da farklı mutluluk oranı da... İnsanlar günde 5 kez ölümü...

Türkmenistan'ın başkenti neresidir?

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır... Orta Asya Türk Cumhuriyetidir... İşte Türkmenistan'ın başkenti.

Doktor maaşı 20 Euro olan ülke hangisidir?

Evet yanlış okumadınız bir doktorun maaşı 20 Euro ve hemen hemen garsonla aynı parayı alıyor... Rekabet yok, ekmek kavgası yok. Ve o ülkede herkes...