2017 yılında İstanbul’da görülen süper hücre nasıl oluşur? Süper hücre için nelere dikkat etmek gerekir? İşte kısaca süper hücre...

Süper hücre; bir hava hareketidir.

Atmosferdeki rüzgarın yön değişimi sonucu oluşur. Ani soğuma veya ani ısınma gibi durumlarda ortaya çıkar. Enine rüzgarlar değil, yukarı yönlü dikine rüzgarların gerçekleştiği durumlarda oluşur. Bir anlamda fırtına bulutudur. Kümülünimbüs bulutunun hızlı gelişmesi sonucu oluşurlar.

Süper hücre nasıl oluşur?

Kendi etrafında girdap gibi dönen yatay rüzgarların yön değiştirmesi ile başlar. Yatay rüzgarlar, atmosferin üstüne doğru dikine yükselmeye ve esmeye başlarlar. Zemindeki sıcak rüzgarın yükselmesi sonucunda, üst tarafta bulunan soğuk rüzgarın yer değişmesi başlar ve aralarındaki sınır delinmiş olur. Yukarıya doğru çıkan kuru ve sıcak hava, yükseldikçe ve soğudukça aniden nemlenmeye başlar.
Yukarıda nemli ve soğuk aşağıda sıcak ve kuru hava kalır. Hava akımının gücü kayboldukça, aşağıya doğru bir patlama şeklinde çökme başlar. İşte bu çökme sırasında dolu veya oldukça büyük dolu taneleri oluşur. Bu havanın çökme bölgesi, en çok zarar veren kısımdır. Ki bu dolu tanelerinin evlere ve sokaktaki, yoldaki araçlara maddi zarar verdiği 2017 yılında İstanbul’un belli bölgelerinde görülmüştür.

Süper hücre şekilleri;

  • Dolu yağışı
  • Şiddetli rüzgar
  • Yıldırım fırtınası
  • Hortum

Uygun ortam koşullarının gerçekleşmesi halinde dünyanın her yerinde görülebilirler ancak genellikle Amerika’nın geniş düzlüklerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde sık görülürler. Avrupa, İngiltere ve Çin de de bu adreslerdendir.

Süper hücre çeşitleri

Az yağışlı süper hücre:
Diğerlerine göre nispeten az miktarda yağmur veya dolu bırakırlar. Havanın yukarı yükselişi çok kuvvetlidir fakat aşağı düşümü, diğer süper hücrelere göre daha kuvvetsizdir. Nadir de olsa hortum oluştururlar. Hiç yağmur görünmemesine rağmen, elma büyüklüğünde dolu taneleri yapabilirler. Çok uzun ömürlü olmazlar, kısa sürede enerjileri ve etkileri biter.

Çok yağışlı süper hücre:
En kuvvetli ve uzun süreli süper hücreler, çok yağışlı olanlardır. Yoğun sağnak yağış vardır. Şiddetli hortumlara da dönüşebilirler. Görüş mesafesinin zorluğundan ölümcül sonuçlara sebep olabilir. Diğerlerine nazaran çok daha fazla yıldırım ve şimşek oluşturur. Dolu yağışı da oldukça etkili olabilir. Bu tip süper hücreler, genellikle Amerika, Kanada ve Uruguay’da gözlemlenir.

Klasik küçük tip süper hücre;
Nispeten daha küçük ölçekli fırtına üretirler. Bulutların oluşumları daha yüksektedir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Süper Hücre uyarısı yapıldığında mecbur kalınmadıkça sokağa çıkılmamalıdır. Çıkıldığında da yağış halinde veya bulutların tehlike oluşturduğu anda kapalı mekanlara girilmesi gerekir. Dolu yağışları insan hayatını tehlikeye sokabilir. Ki sokaklara bırakılan otomobillerin hasar görmemesi veya hasarı aza indirmek adına üzerleri branda ile kapatılır.