Birer rüzgar tipi olan Poyraz ve Karayel nerelerde eser? Poyraz ve Karayel rüzgarları hakkında kısa ve genel bilgiler nelerdir?

Poyraz ve Karayel her ne kadar dizi adı olarak bilinse de coğrafi bir terimdir. Rüzgar tipidir Poyraz ve Karayel. Peki özellikleri?

Poyraz rüzgarı hakkında genel bilgiler

Kuzeydoğudan esen, Karadeniz’in kuzey doğuya bakan kıyıları ile İstanbul Boğazı’nda hasar yaratabilecek şiddette esen soğuk rüzgar.
Poyrazın şiddeti, kuzeydeki yüksek basınç ile güneydeki, yani Karadeniz üzerindeki alçak basıncın arasındaki basınç farkına bağlıdır. Fark fazlalaştıkça rüzgarın hızı ve hamlesi artar.

Poyraz, aynı zamanda kış mevsiminde Türkiye’nin kuzey kıyılarında, Karadeniz’de ve Karadeniz’e bakan taraflarda kar yağışına neden olur.

Karayel rüzgarı hakkında genel bilgiler

Yağmurlu bir dönemi izleyen 2-3 gün boyunca devamlı olarak esen kuzeybatılı rüzgar.

Karayel, Balkanların kuzeyinde, Rusya stepleri içerisinde oluşan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin geçişi sırasında gözlenen rüzgar cinsidir.

Esme yönündeki yüksek dağların kuytu taraflarında yamaç aşağı alçalan rüzgar ısınarak fön tipi rüzgar etkisi ve özellikleri taşır.

Bu yerlerde sıcak, kuru ve hoş bir hava yaratırlar.

NOT: Bilgiler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınmıştır...