HES (Hidroelektrik Santrali), elektrik enerjisi üretmek amacıyla nehirler üzerinde kurulan tesislerdir. Alternatif ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak nitelendirilir. Peki insanlar HES’e neden karşı çıkıyor?

Tabii ki teknolojik gelişimlere ayak uydurmak toplumlar adına önemlidir ama burada artı ve eksileri de sıralamak ve hatta uzun vadeli düşünmek en doğrusu olsa gerek... Haberlerde değil belki ama sosyal medyada özellikle Karadeniz bölgesinde vatandaşların HES’le mücadelesini ve tepkisini görürüz...

Peki HES’e neden tepki gösteriliyor?

Derelerin Kardeşliği Platformu kurucusu avukat Remzi Kazmaz etkileri ve zararları anlatıyor;
HES yapılan bölgede yüz binlerce ağaç kesildiğinden iklimle beraber bitki ve hayvan çeşitliliği de değişmektedir. Karasal iklimde yaşabilen bitkiler ya da hayvanlar yeni iklime ayak uydurmaya çalışıyorlar ya da tümden yok oluyorlar.
HES’in yapıldığı akarsuyun içinde bulunan canlılar tamamen değişiyor ve önemli oranda da yok oluyor.
Suyun sıcaklığı değişiyor. Nehrin sahip olduğu ekosistem tamamen bozuluyor.
Su tutumu nedeniyle aşağı bırakılan su miktarındaki azalma, nehrin aşağı bölgesinde yer alan tüm ekosistemler bozuluyor. Toprak yapısı, bitki örtüsü, hayvan varlıkları, bakteri sistemleri dahil her şey değişiyor.
Nehrin denize ulaştığı yerdeki deltalar eriyor. Topraklarda tuzlanma gerçekleşiyor.
Yer altı su kaynakları bozuluyor. Tüm suların kimyasal özellikleri olumsuz yönde değişiyor.
Bu sebeplerle vatandaşlar HES’lerin çevreye olumsuzluklarına karşılık doğasını korumak için karşı çıkıyor ve mücadele ediyor.

NOT: Günü kurtarmak mı, yarınlarımızı ve doğamızı korumak mı?

BU DOĞA HEPİMİZE LAZIM...