Toprak Dede Hayrettin Karaca, TEMA'nın kuruluşunu ve gelişimini anlattı. Hayrettin Karaca'ya göre TEMA nedir?

Toprak insanı, doğa sevdalısı Toprak Dede, Hayrettin Karaca bir röportajında TEMA'yı (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) anlatıyor... İşte söz sevgi ve saygıyla andığımız selamladığımız Hayrettin Karaca'da:

TEMA nasıl kuruldu?

"TEMA bir halk hareketidir. 1992 yılında A. Nihat Gökyiğit ile birlikte kurduk. Kurulduğunda temizlik işlerimize bakan bayan dâhil 4 kişi idik. Bu evde kuruldu. TEMA’nın bugün 600.000 kayıtlı üyesi var. 81 ilde temsilcisi var, 130 üniversitede teşkilatlanmışız. TEMA varlığını kuruluşundan itibaren kamuoyu desteği sürdürdü. Erozyonu önlemek amacıyla kırsal kalkınma, mikro havza, mera ıslahı, doğal varlıkları koruma ve ağaçlandırma projeleri yaptı. 10 milyon civarında fidan dikildi, meşe tohumu ekildi.

Minik TEMA, yavru TEMA, genç TEMA, mezun TEMA ile okul öncesinden mezuniyete kadar doğa sevgisi aşılanması amaçlandı.
Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerden TEMA’ya müracaat etmeye başladılar. 2 devlete verdik. TEMA Türkiye’nin kardeş vakıfları Almanya ve Hollanda’da başarı ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu nedenle TEMA ‘Dünya Kurtuluş Hareketi’dir diyorum.

İki önemli yasaya katkı

BM “Toprak ve Hayat” isminde bir yarışma açtı. Bu yarışmaya bilim insanları katıldılar, vakıflar, kurumlar 119 ülke katıldı. Katılımcılar arasında doğaya hizmet edenler, toprağa hizmet edenler çok. Ben birini göndersem diğeri kalacak düşüncesiyle devlet olarak katıldılar. Oraya TEMA’da katıldı ve ödülü TEMA aldı."

TEMA bir halk hareketidir. TEMA da ben diyenler vardı, Ben’i kaldırdık. İçinde Hayrettin de var ama ben demez. Herkes imkânı ölçüsünde katılım sağlar.
TEMA ayrıca iki önemli yasanın çıkartılmasında önemli katkılarda bulundu. Birincisi 1998 de yasalaşan Mera Kanunu diğeri ise 2005 te yasalaşan Toprak Kanunu’dur.