Gördüğümüz her şeyin bir rengi vardır… Ve bu renklerin anlamları ve artık simge haline gelen mesajları vardır… İşte renklerin analizi…

Gökkuşağı gördüğümüzde mutlu oluruz… Çünkü 7 rengin armonisi vardır… Doğanın görsel bir şöleni ve şovudur bizim için… Hele de çocuklar adına…

Doğada, çevremizde, gözle gördüğümüz her yerde bize renkler ifadeler sunar, anlamlar katar, psikolojimize etki eder… İşte renklerin anlamları ve etkileri…

SİYAH: Ağırlığı da hüznü de sembolize eder. Güçtür, tutkudur, matemdir... Ancak bu ülkelere göre değişim gösterir. Birçok ülkede hüznü, acıyı ve yası ifade eden siyah, Japonya’da mutluluktur. Ve aşığı siyah bir ortam insan psikolojisini negatif yönde etkileyebilir, karamsar bir hava getirebilir.

BEYAZ: Saflık, temizlik, sadelik... Negatif algı anlamı vermez. Ancak İspanya’da beyaz mendil sallamak görevi bırakma ve istifa anlamına gelir. Savaş sırasındaki beyaz bayrak teslimiyeti sembolize eder.

KIRMIZI: Dinamizm, enerji... Mutluluk ve sevgi ifadesi. Reaksiyon... Kan rengidir ve tansiyonu yükseltir. Dikkat çekicidir... Ticari şirketlerin bu anlamda fazlasıyla tercih ettiği bir renktir.

YEŞİL: Doğanın rengi... Ferahlık ve huzur verir. Aynı zamanda güveni ifade eder... Hastanelerde yeşil kullanılmasının nedeni rahatlatıcı etkisidir.

MAVİ: Gökyüzü ve denizin sembolüdür. Sonsuzluk çağrışımı da verir. Pozitif etkisi vardır. Huzur verir ve sakinleştirir, dingin kılar. Kan akışını yavaşlattığı düşüncesiyle nazar boncukları mavidir.

LACİVERT: Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. Büyük firmaların logolarında pek sık görülür. Lacivert kıyafet giymek insanı ağır ve karizmatik gösterir. İnsan üzerindeki etkisi fazladır.

KAHVERENGİ: Plan ve sistemin rengi. Toprak rengidir... Matlık vardır ve dikkat çekici özelliği yoktur. Kıyafetlerde pek tercih sebebi değildir.

PEMBE: Dinlendiren ve uyumlu bir renk. Çocuklarla özdeşleşmiştir. Özellikle kız çocuklarının belli bir yaşa kadar büyüme çağındaki her şeylerini pembe olarak seçtikleri görülür.

SARI: İncelik ve pratiklik. Dikkat çekicidir. Bu nedenle de ticari taksilerin rengi sarıdır.  Hem hüznü hem de özlemi içinde barındırır. Sonbahar havası verir.

MOR: Lüks olarak görülen bir renk. Pisikolojik etkilerinin o kadar da iyi olduğu söylenemez. İntihar edenlerin ortak rengidir.

Bi'SORU DAHA?

Bi'SORU DAHA?

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanımaktadır.