Köy Enstitülerinin önemli değeri ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, sıtmadan ölen eğitmenin cenaze törenine katılır ve bakın nasıl bir konuşma yapar?

Mehmet Ali Küçükkayıkçı, 1945 Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunudur. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'le ilgili unutamadığı ve hafızalara kazınan bir anısı vardır. İşte kendi anlatımıyla o olay:

"Köy Enstitüsü’nde öğrenciyken eğitmen kursiyerlerinden İsa Başkaya sıtma hastalığının ağır ateşine dayanamayıp hayatını kaybetmişti.
Olayı duyan Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel eğitmenin toprağa verilişi sırasında hemen okula geldi. Okul bütün ağırlığıyla orada hazırdı. Yücel eğitmenin mezarı başında Köy Enstitülülere şu konuşmayı yaptı:
'Ademoğlu çocuklarım, İsa Başkaya’yı toprağa düşüren Malarya Tropika parazitini insandan insana taşıyan sivrisinek bataklık yerlerde yaşar. Köylere gideceksiniz. Sivrisineklerin yaşadığı bu bataklıkları köylüyle işbirliği yaparak kurutacaksınız. En verimli çağında aramızdan ayrılan İsa Başkaya gibi binlerce insanımızı bu felaket hastalıktan siz kurtaracaksınız' dedi ve ekledi:
Ferhat’ın Şirin adında bir sevdiği varmış. Aşılması mümkün olmayan dağın arkasında bir türlü sevdiğine kavuşamayan Ferhat sevdiğine ulaşmak için kazma ve kürekle dağı delmeye başlar. Oradan geçenler dağı niçin kazdığını sorarlar. Kanter içindeki Ferhat dağın arkasındaki sevdiğine kavuşmak için dağı deldiğini söyler. Ona bu dağı delmeye ömrünün yetmeyeceğini söylerler. Ferhat da Benim idealim bu yolda ölmektir der. Çocuklarım, bizim idealimizde O’nun yolunda ölmektir. O dediğim Türkiye Cumhuriyeti’dir” diyerek konuşmasını bitirdi.

BÜYÜK BİR SAYGIYLA...

Köy enstitüsünde öğrencilerin 'süt sorgulama' hikayesi nasıldır?

Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nde sobayı yakan amca kim?

Köy ağasının 19 atı 3 oğluna nasıl pay edilir?

Dicle Köy Enstitüsü'nün ışıklandırılma hikayesi nasıldır?

Köy Enstitüsü öğrencilerinin soğukla mücadelesi nasıl olmuştur?

 

 

Bi'SORU DAHA?

    Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanmaktayız. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
    Detaylı Bilgi Tamam