Notice: Undefined offset: 303 in /home/dogavilla/bisorubicevap.com/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Trying to get property 'rules' of non-object in /home/dogavilla/bisorubicevap.com/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Notice: Undefined offset: 303 in /home/dogavilla/bisorubicevap.com/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Notice: Trying to get property 'rules' of non-object in /home/dogavilla/bisorubicevap.com/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Fidan dikerken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Çam veya servi fidanı nasıl dikilir? Derinlik nasıl olmalıdır?

Hiç bilginiz yok ve bir fidan dikmek istiyorsunuz. "Dikili bir ağacım olsun" diyorsunuz. Gelin hep beraber fidan dikelim...

Önce çukur açılır

Diyelim ki polietilen torbada yetiştirilmiş ibreli çam veya servi fidanımız var. Öncelikli olarak genişliği ve derinliği fidanın kap ölçülerinden fazla olacak şekilde, kazma ve kürek yardımı ile çukur kazalım. Ve çukur kazarken çıkan toprağı hemen çukurun kenarına bırakalım. Çünkü o bizim işimize yarayacaktır.

Çukurda taş ve kök gibi materyallerin olmamasına dikkat edelim. Fidanın köküne zarar vermemek adına. Fidanı çukurun kenarına koyalım.

Derinliğe dikkat!

Kök kıvrıklığını önlemek için fidanın ambalajının dip kısmını 1-1,5 cm yükseklikten bıçakla keselim. Sonra polietilen torbayı bıçakla boydan boya açalım. Fidan, köklerini saran toprağın dağılmasını önlemek için torba ile birlikte çukurun ortasına dikelim. Eğer çukur çok derin görünüyorsa biraz toprakla zeminini besleyelim.

Çukurun yarısına kadar çıkardığımız toprakları koyalım. Polietilen torbayı çıkaralım. Ve fidanın çevresini toprakla dolduralım ve ayağımızla da sağlı sollu sıkıştıralım.
Toprak çok fakir ise hayvan gübresi ile destekleyelim. Doldurulan toprağın seviyesinin arazinin seviyesinden biraz daha aşağıda kalmasına dikkat edelim.

Ve son olarak can suyunu verelim.