24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da evinin önünde bombalı saldırıya uğrayan gazeteci Uğur Mumcu’nun enkaza dönüşen aracı, kendi adını taşıyan parkta anıtlaştırıldı... Peki bu park nerede?

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nde...

 

Belediye, Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde uğradığı bombalı saldırıda yaşamını yitirdiği, enkaza dönüşen 06 YR 245 plakalı otomobilin de sergilendiği Uğur Mumcu Parkı’nı törenle açtı.

Uğur Mumcu Parkı nerede?

Park, Büyükdere Mahallesi Buse Sokak üzerinde bulunuyor.
8 bin metrekarelik alana sahip Uğur Mumcu Parkı’nda 16 farklı şehirden gelen mermerlerle hazırlanan ve gazete küpürlerinden oluşan Uğur Mumcu Anıtı ile Mumcu’nun bombalı saldırıya uğradığı aracının sergilendiği anıt var.

Parkta neler var?

Parkta ayrıca vatandaşların kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak adına Uğur Mumcu kitaplarının yanı sıra çocuk ve gençlik kitaplarının da bulunduğu açık hava kütüphaneleri bulunuyor.
Parkta, “Kaykay Pisti, Tırmanma Duvarı ve Su Duvarı” ile vatandaşların daha rahat bir ortamda yürüyüş yapabilmeleri için modern kent mobilyalarının yerleştirildiği yürüyüş yolları ve bir adet kafeterya yer alıyor.
Farklı çocuk oyun gruplarının da olduğu parkta boyama duvarı da bulunuyor. Parkta ayrıca 1 adet amfi tiyatro alanı ve meraklıları için model uçak pisti de vatandaşın hizmetine sunuluyor.

SAYGI VE ÖZLEMLE...

Bi'SORU DAHA?