Üç Kümbetler'in mimari özellikleri nelerdir? Üç Kümbetler kime aittir ve hangi dönemlerde yapılmıştır? Üç Kümbetler nerededir?

Tarihin tanıklarından olan Erzurum'dadır Üç Kümbetler. Birçok medeniyetin gelip geçtiği ve izler bıraktığı Anadolu'daki anıt mezarların en güzel örnekleri arasındadır. Erzurum Yakutiye'deki Üç Kümbetler'in en büyüğü Emir Saltuk'a ait olanıdır. Kümbetler Saltuklular döneminden kalmadır.

Emir Saltuk Kümbeti

Çifte Minareli Medrese’nin arkasında bulunmaktadır.
12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılmaktadır.
Kesme taştan yapılmıştır.
Kümbetin uzunluğu 4,75 metrenin üzerindedir.
Üst bölümü üçgen bir alınlıkla biter.
Sekizgen gövdeli, yüksek kasnaklı ve üzeri kubbe ile konik karışımı basık bir külahla örtülüdür.
Kümbetin üçgen alınlıklarında, yuvarlak kemerli, kasnak nişlerinde boğa, yılan, yarasa, kartal gibi hayvan kabartmaları yer alır.
Emir Saltuk Kümbeti'nin sekiz cephesinin dört yüzünde birer çift pencere yer almaktadır. Kümbetin, kuzey yönünde bulunan giriş kapısının saçakları üzerinde geometrik bezeme ile çiçek ve hayvan figürleri görülmektedir.

İkinci ve üçüncü kümbet

Kime ait olduğu bilinmeyen ikinci kümbetin alt kısmı, kare planlı ve on iki cephelidir. Gri renkte bir taştan yapılmıştır. Üstte bir küçük, altta ise bezemeli üç büyük penceresi bulunmaktadır. Güney cephesindeki penceresi aynı zamanda mihrap görünümündedir.

Üçüncü kümbet ise yöresel keyek taşından yapılmıştır. On iki cepheli ve dört pencerelidir. Kuzey yönünde giriş kapısı bulunan kümbetin, iç kısmında oldukça güzel bezenmiş mihrabı yer alır. Kümbetin üzerini örten konik külahın kasnağında Emir Saltuk Kümbeti'ne benzeyen süslemelere yer verilmiştir.

Üç Kümbetler'e nasıl gidilir?

Üç Kümbetler, Erzurum Yakutiye’de bulunmaktadır ve toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir. Özel araçla gidilmek istenirse; Erzincan-Erzurum karayolu üzerinden Palandöken Caddesi yoluna girilip Üç Kümbetler'e varılır.

NOT: Üç Kümbetler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1956 yılında onarılmıştır.