Titus Tüneli ve Beşikli Mağaranın kısa tarihçesi nasıldır? Titus Tüneli ve Beşikli Mağarasına nasıl gidilir?

Tarihi bir yapı olan Titus Tüneli ve Beşikli Mağara Hatay’ın Samandağı ilçesi Çevlik bölgesindedir.

Kısa tarihçesi

Tünel İ.Ö. 1. yüzyılda yapılmıştır. Dağlardan inen sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma imparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emreder.

İnşaat İ.S. 69’da başlar, İ.S. 81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilir. Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler çalıştırılır.
Tümüyle dağ içine oyulan tünel 1380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir.
Beşikli Mağara tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 metre kadar uzaklıktadır, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlülerinden olup, içerisinde bölümler halinde on iki mezar vardır. Bu taş mezarlar, taş sütunlar ve kemerlerin birbirine bağladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aşağıya yine taş merdivenlerle inilmektedir.

Kayaların oyulması ile meydana getirilen, yer yer kapıların açıldığı bölümlerdeki sütunlar, sütun başlıkları, kademeler ve üst örtüyü kısmen süsleyen motifler orijinallerine uygun biçimde yapılmıştır.

Titus Tüneli ve Beşikli Mağaraya nasıl gidilir?

Titus Kaya Tüneli, Hatay’ın Samandağ İlçesine 5 kilometre uzaklığında bulunur. Seleucia Pieria Antik kentin hemen yanındadır. Özel araçlarla veya Samandağ ilçesinden kalkan servislerle ulaşım sağlanabilir.

Bi'SORU DAHA?