Sarıkaya Kaplıcaları olarak da bilinen Roma Kral Kızı Hamamı'nın hikayesi nasıldır? Roma Kral Kızı Hamamı'na nasıl gidilir?

Roma Kral Kızı Hamamı, Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde bulunur. Günümüzde Sarıkaya Kaplıcaları olarak bilinen hamamın efsanesi halk arasında şöyle dillendirilir:
Kayseri'de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır.
Kral kızını birçok hekimlere götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz.
Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte, kız artık yürüyemez bir haldedir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası.
Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir.

Çamur ve sıcak suyla tedavi

Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için zaman zaman arkadaşlarıyla beraber bu çamurlu gölete girmektedir. İşte gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevirttirir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur.

Yeni bir şehir kurulur

Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı "Öper" veya "Hoperi"dir.

Hamama ulaşım nasıl sağlanır?

Şehir deprem sonucu yok olurken bölgede sadece hamamları kalmıştır. Ki onun da büyük bölümü yıkılmıştır. Hamamdan geriye batı cephesindeki duvarlar ve içerisindeki küvete benzer mermer bloklar mevcuttur.

Hamam, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde "Kaplıcalar" adlı mahallededir. Yozgat’ın Sarıkaya otogarından minibüslerle ulaşım sağlanır. Özel araçla gidildiğinde ise Alperenler Caddesi takip edilmelidir.