Nemrut Dağı'ndaki tarihi kalıntılar hangi döneme aittir? Nemrut Dağı'nda hangi heykeller yer alır? Nemrut Dağı'na nasıl gidilir?

Nemrut Dağı, Adıyaman'ın Kahta ilçesindedir. 2150 metre yükseklikte bulunmaktadır. Hellenistik Döneme ait kalıntılar vardır. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırları içerisinde yer alır.

 

Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezar, anıtsal heykeller Nemrut Dağı'nda müthiş bir manzara oluşturur.
Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır.
Anıtlar kireçtaşı bloklarından yapılmıştır ve 8-10 metre yüksekliktedir.

Nemrut Dağı'ndaki heykeller

Kommagene Krallığının gökyüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu kartal, krallığın yeryüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene- (Tyche), Zeus - Oromastes, Apollon- Mithras ve Herakles- Artagnes heykelleri vardır.
Heykellerin yüzleri güneşe doğru bakmaktadır.
Tahtların arkasında 234 satırdan oluşan Kral Antiochos’un dini ve sosyal içerikli vasiyeti (Nomos) bulunmaktadır.

Dünya Miras Listesi'nde

Nemrut Dağı, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olarak da bilinmektedir. Bu anlamda çok turist akınına uğrar.

Nemrut Dağı'ndaki tarihi heykeller 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Nasıl gidilir sorusunun cevabına gelirsek... Adıyaman Kahta ilçesi Karadut Köyü sınırları içerisinde 72 kilometre uzaklıktaki tarihi yere özel araçlar ve turlarla gidilmektedir.