Koza Han'ın yapılış amacı nedir? Koza Han'ın mimari özellikleri neler? Koza Han hakkında kısa ve genel bilgiler...

Kısa bir tarihi bilgilendirme ile başlayalım...
Bursa'da bulunan Koza Han, 1492 yılında, II. Bayezıt tarafından İstanbul'daki cami ve medresesine gelir sağlamak amacıyla yaptırılmıştır. Orhan camii ile Ulu cami arasındaki geniş bir alana kurulmuştur.

 

Koza Han'ın mimari özellikleri

Hanın mimarı Abdül-Ula Bin Pulad Şah, İnşaat ustası da Şuca Bin Karaca’dır.
Koza Han çoğunlukla kesme taş, yer yer tuğlanın da kullanıldığı iki katlı olup odalarının önü revaktır. Revak kısmı 40 beton kubbeden oluşmaktadır.
Üst katta 50, alt katta 45 olmak üzere toplam 95 odası vardır.
Üst katta bulunan odaların tamamı ipek ve ipek ürünleri satan dükkanlar olarak kullanılmaktadır.
Üst katta güneye açılan bir kapısı ile alt katta Orhan Cami tarafına ve kuzeyinde kapalı çarşıya açılan kapıları vardır.
Kuzeye açılan büyük taş kapısı firuze çinilerle süslüdür.
Avlusunda altı şadırvan olan kubbeli bir mescit bulunmaktadır.

Günümüzde Koza Han
Koza Han’ın iç avlusu insanların dinlenebilecekleri kafe ve çay bahçesi olarak düzenlenmiştir. Han-ı Cedid-i Evvel, Simkeş, Beylik, Kervansaray’ı, Cedid-i Amire gibi isimlerle anılan Koza Hanı, eskiden olduğu gibi şimdi de Bursa’nın ipek ve ticaret merkezidir.

Koza Han'a nasıl gidilir?

Koza Han, Bursa şehrinin merkezinde bulunan Atatürk caddesine yakındır. Ulu Camii ve Orhan Camii arasında bulunan Orhangazi Parkın'dan bir giriş kapısı mevcuttur.
Kapalı çarşı ve açık çarşı tarafından Cumhuriyet caddesine çok yakındır. Çarşı tarafından büyük ve taç kapı şeklinde girişi mevcuttur.
Koza Han, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminaline yaklaşık 9 km, Güzelyalı-İdo iskelesine 19 km, İstanbul‘a 245 km., Ankara‘ya 384 km., İzmir‘e 324 km., Yalova-İdo iskelesine 70 km., Eskişehir’e 150 km., Balıkesir‘e 151 km., Uludağ‘a 37 kilometredir.
Bursa şehirlerarası otobüs terminalinden her 15.dakikada bir kalkan şehir merkezi "Heykel-Atatürk Caddesi" otobüsleri ile Koza Han’a 25 dakikalık yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.
Koza Han haftanın 6 iş günü sabah 08:00 – 20:00 saatleri arası açıktır.

Kaynak: Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü