Kızkalesi tam olarak nerededir? Kızkalesi'nin diğer adı nedir? Kızkalesi'nin yapılış hikayesi nasıldır? Kızkalesi içerisinde neler vardır?

Öncelikli olarak Kızkalesi'nin nerede olduğuna cevap verelim. Kızkalesi, Mersin Erdemli'dedir.
Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi verilerine göre; bilgilerine bik bakalım...

Kızkalesi tarihi; Kaledeki bir yazıttan 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış olduğunu belirtilir. 1361’de Kıbrıs Krallığı tarafından zapt edilmiştir. Strabon, Roma Dönemi’nde korsanların burasını barınak olarak kullandıklarından bahsetmektedir. Bu kale Bizans ve Ermeniler tarafından karadaki kale kadar önemsenmiştir.

Kızkalesinin adı; Mahallenin adını almıştır. Çünkü mahalle sakinleri küçük bir adacığın üzerine kurmuştur. Deniz Kalesi olarak da bilinir.

Kızkalesinin mesafesi; Kıyıya uzaklığı bulunduğunuz yere göre değişmekle birlikte ortalama 600 m. kadardır.

Kale içerisinde neler var?

Kalenin girişi kuzeydedir. Burada devşirme malzeme kullanılmıştır. Yine zaman zaman moloz taşların kullanıldığı yerler büyük bir olasılıkla Lusignanlar dönemine ait olmalıdır. 192 m. uzunluğundaki mazgal delikleri açılmış kale suru üzerine 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde burçlar oturtulmuştur. Batıdaki sur boyunca uzanan iyi korunmuş bir galeri ile buradan denize açılan bir kapı bulunmaktadır. 

Mersin Müzesi tarafından yapılan temizlik kazısı sırasında kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmıştır. Bu yapı kompleksi içerisinde bir şapel bulunmaktadır. Yapı topluluğu ile müşterek plan veren bu şapelin, kalenin avlusunda bulunan diğer şapelden daha eski olduğu anlaşılmıştır. Tabanda mozaiklerin yanı sıra opus sectile zemin döşemesi de uygulanmıştır. Çevresindeki odalar orta mekandaki salona açılmaktadır ve kare planlı odaların zemini kuzeye doğru yükselmektedir. Taban mozaiği üzerinde yuvarlak saç örgüsü içinde beş satır yazı ve alanın batı köşesindeki revak üzerinde de başka bir yazıt bulunmaktadır. Ancak yazıtların sayısı daha fazladır. Kale avlusu içerisinde sarnıçlar ve işlikler de yer almaktadır.

Kızkalesi'nin hikayesi

“Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş. (Benzer hikaye İstanbul'daki Kız Kulesi için de anlatılır)"

Bi'SORU DAHA?