Kapalıkaya Kaya Mezarı hangi döneme aittir? Kapalıkaya Kaya Mezarı nerede bulunmaktadır? Kapalıkaya Kaya Mezarı kime aittir?

Türkiye'nin birçok bölgesinde kaya mezarları vardır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, kaya mezarlarını günümüze kadar taşımıştır. İşte onlardan birisi de kaya gibi duran ancak define avcılarının kazıları sebebiyle biraz zarar gören Kapalıkaya Kaya Mezarı'dır.

Kapalıkaya Kaya Mezarı, Çorum Osmancık karayolu üzerinde Çorum’un yaklaşık 27 km kuzeyinde, Laçin ilçesi Kırkdilim mevkiinde bulunmaktadır. Oldukça sarp, kayalık derin vadilerin oluşturduğu engebeli arazi üzerindedir. Kuzeye doğru uzanan bir kaya kütlesinin kuzey-batı köşesinde bulunur.
Kapalıkaya Kaya Mezarı, Helenistik döneme aittir. M.Ö. II. yüzyılı işaret eder.
Komutan IKEZİOS'a ait kaya mezarının odasının üzerinde de onun adı yazar.

Çay seviyesinden 65 metre yüksekliktedir.
Yamuk biçimli bir podyum zemini bulunur.
8 basamaklı merdivenle ikinci platforma oradan da 12 basamaklı merdivenle mezar önündeki podyuma geçilir.
Mezar odası kare planlı olup, girişin sağ ve solunda niş şeklinde oyulmuş ölü şekilleri yer alır.

Yıllarca Kapalıkaya Kaya Mezarı'nın yeteri kadar turizm tanıtımı yapılamadığı, gerek yol kenarında gerekse mezar önünde bilgilendirme amaçla bir levhanın dahi olmadığı eleştirileri yapılmıştır. Sinop’u Kayseri, Mersin ve Adana’ya bağlayan Çorum-Osmancık karayolu üzerinde olmasına rağmen yoldan geçenlerin bihaber olduğu bir tarihi yapıdır...