Dumlupınar Şehitliği’nin kısa tarihçesi nasıldır? Dumlupınar Şehitliği’nde neler vardır? Dumlupınar Şehitliği’ne nasıl gidilir?

Tarih vardır Dumlupınar Şehitliği’nde. Özgürlük mücadelesi yaşanmıştır orada. Yokluk içinde varlık gösterilmiş büyük bir kahramanlık örneği sergilenmiştir Dumlupınar’da.
26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe'den başlayan Başkomutan Meydan Muharebesi 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar'da büyük zaferle sona sonlanlıştır.
Dumlupınar Şehitliği, Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılarak, Büyük Taarruz’un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde büyük bir törenle ziyarete açılmıştır.

Şehitlikte neler var?

  • Üç Komutan Anıtı
  • Milisler Anıtı
  • 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri
  • Şehit Baba-Oğul Anıtı
  • Mehmetçik Anıtı
  • Namazgâh
  • Şadırvan

 

Şehit Baba-Oğul Anıtı: 1912 yılında daha oğlu Mehmet 8 yaşında iken Balkan Savaşı’na katılmak için köyünden ayrılan, daha sonra sırasıyla Galiçya, Hicaz, Yemen, Kafkasya’da 11 yıl cepheden cepheye koşarak çarpışan, Çetmili Kara Ali Çavuş (Çetmi, Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı bir kasabadır. Günümüzde Akçabelen Mahallesi olarak geçer) ve oğlu Onbaşı Mehmet’in muhteşem destanını sembolize eder. Çetmili Kara Ali Çavuş, Anadolu’da Millî Mücadele başlayınca, Doğu Cephesinden Kurtuluş Savaşı’na koşmuş, Başkomutan Meydan Muharebesi’nde 19 yaşındaki Alay Sancaktarı Mehmet Onbaşı ile karşılaşmıştır. Mehmet Onbaşı, onun 11 yıl önce bırakıp gittiği oğludur. Bu büyük asker, 31 Ağustos 1922 günü, 11 yıl sonra kavuşabildiği oğlunun kollarında şehit düşmüştür. Oğlu kahraman Onbaşı Mehmet de 9 Eylül 1922 günü İzmir’e giren birliğin başında şehit olmuştur. Anıt 30 Ağustos 1992’de ziyarete açılmıştır.

 

Milisler Anıtı: Millî Mücadele döneminde şehit düşen sivil vatandaşlarımızı sembolize eden bir anıttır.

Üç Komutan Anıtı: Millî Mücadele’mizin üç büyük komutanı olan Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak anısına yapılmıştır.

Mehmetçik Anıtı: Millî Mücadele’de süngüsünü takmış düşman üzerine saldırmaya hazır binlerce Mehmetçiğimizi sembolize eden bir anıttır.

Dumlupınar Şehitliği nerede, nasıl gidilir?

Şehitlik Kütahya Dumlupınar’dadır. Cafergazi Mahallesi’nde bulunur. Kütahya Anadolu garajından Dumlupınar araçlarıyla ulaşım imkanı vardır. Kütahya-Uşak yolu üzerinde olup, Uşak ve İzmir'e giden otobüslerle de ulaşım sağlanabilir. Kütahya il merkezine yaklaşık 83 km, Dumlupınar ilçe merkezine ise yaklaşık 2-3 km uzaklıktadır.

Bi'SORU DAHA?