İstanbul'da olan Basın Müzesi'nde neler vardır? Basın Müzesi binasının kısa tarihçesi nasıldır? Basın Müzesi'ne nasıl gidilir?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İstanbul'un ünlü kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Çünkü sadece basınla ilgili görseller ve kaynaklar yer almamaktadır. Çok amaçlı bir binadır. Konferans ve panel gibi toplantılarla, çeşitli sanat çalışmaları ve değişik seminerlere de ev sahipliği yapar.

Basın Müzesi'nin tarihçesi

Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından 1865 yılında Neo-klasik tarzda inşa edildi, Maarif-i Umumiye Nezareti ve İstanbul Darülfünun hizmetlerinde kullanıldı. 1975'te Uluslararası Resim Sergisi burada açıldı.
II. Abdülhamit döneminde sansür binası olarak kullanıldı.
1908 yılında Şehremaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi.
1908 yılından 1983 yılına kadar Belediyenin çeşitli bölümleri bu binada hizmet verdi.
1983’de dönemin Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl ve (Türkiye) Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun (Nezih Demirkent dönemi) birlikte yaptıkları görüşme sonunda Basın Müzesi olarak hizmet vermesi kararlaştırıldı.
1984-1988 yılları arasında restore edilip 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.

Basın Müzesi'nde neler var?

Turizm merkezi olan Sultanahmet-Çemberlitaş-Beyazıt bölgesinde 4 kattan oluşan Basın Müzesi'nde basın teknolojisinin başlangıçtan bu yana geçirdiği evrimi izlemek mümkün.
Taşbaskı örnekleri, düz baskı makinesi, rotatif tipo entertip, prova tezgahları, giyotin, eski daktilolar, teleksler, telefotolar arasında ücretsiz olarak nostaljik bir gezi yapılabilir.

Basın Müzesi'ne nasıl gidilir?

Ulaşım:
En kolayı tramvaydır. Kabataş-Bağcılar hattı kullanılarak Çemberlitaş veya Sultanahmet duraklarında inilerek kısa yürüme mesafesiyle ulaşılır. Anadolu yakasından gelenler için gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına geçilebilir.

Adres: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Divanyolu Cad. No:84 Çemberlitaş Fatih İstanbul