Türk jeolog ve bilim insanı Celal Şengör, organ bağışı için "Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok" neden dedi? Gömülmeye neden karşı çıktı?

1955 İstanbul doğumlu olan Türk jeolog ve bilim insanı Celal Şengör, geçtiğimiz günlerde Halk TV’de yayınlanan Gürkan Hacır’ın sunduğu "Şimdiki Zaman" adlı programa konuktu.

Organ bağışı taraftarı olmadığını belirten Celal Şengör "Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok" derken sonrasında da açılımını yapmıştı:

"Ben organ bağışına taraftar değilim. Organlarım bir dangalağa gidecekse, onun yerine bütün insanlığa faydalı olacak bir işe gitmesini tercih ederim. Araştırma yapacaklarsa istedikleri gibi kullansınlar. Araştırma çok mühim. Ben duyuyorum osteoloji dersi için iskelet bulamıyorlar."

"Gömüleceksin ne olacak?"

İnsanların gömülmeye çok meraklı olduğunu, tarihte iz bırakmış kişilerin mezarlarının nerede olduğunun dahi bilinmediğini de ifade eden Celal Şengör "Konstantin, Fatih Cami'nin oralarda bir yerde gömülü nerede, Jüstinyanus Akdeniz'e hakim! Yahu kardeşim gömüleceksin de ne olacak, kaybolacaksın."

"Annemin mezarına gitmedim"

İnsanların gömülmesinin yanı sıra yakılmasına da karşı olduğunu belirten Şengör "Ben doğru bulmuyorum bunları. Hatta aptalca buluyorum. Kullanın, yedek parça. Mesela annem öleli kaç sene oldu. Gitmedim bir daha. Niye gideyim, ne var orada yahu karbondan başka? Toprak ve karbon... Bütün vücudumu araştırmalar için bağışlayacağım. İskeletimi bile bağışlıyorum. Mümkünse iskeletim bir sınıfta kullanılsın'' demişti.

Bi'SORU DAHA?

İzmirli çocuklar Atatürk'ü neden duygulandırmıştır?

Baloda Mustafa Kemal Atatürk'ü görünce heyecanlanan Ali neler haykırmıştır? Gözleri yaşaran...

Hintli adam kendini sokan akrebi neden kurtarmaya çalışır?

Suda bata çıka ilerleyeme çalışan Hintli adam ile akrep arasında yaşananlar nelerdir? Adam,...

Andımızın okunması neden kaldırılmıştır?

1933’te dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip’in yazdığı ve okullarda okunmaya başlanan 2013'te...

Pisa Kulesi neden eğiktir?

Pisa Kulesi nerededir? Pisa Kulesi'nin kısa tarihçesi nasıldır? Pisa Kulesi neden eğridir? Kısa bir...