Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yummasının ardından ve sonrasında yabancı devlet adamları hangi yorumlarda bulundu?

Bırakın Türkiye’yi Dünya tarihinde iz bırakan bir isim Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk. 10 Kasım 1938’de fiziken aramızdan ayrıldı ama ruhu, hissettirdikleri yaşamaya devam etti. Ve 10 Kasım 1938’de İstanbul’da Dolmabahçe’de hayata gözlerini yuman Atatürk’ün ölümünün ardından ve sonrasında yabancı devlet adamlarının mesajları...

Atatürk için ne dediler? 

John F. Kennedy(A.B.D Başkanı):
“Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan özgür Türkiye'nin doğması, yeni Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan etmesi ve o zamandan beri koruması, Atatürk' ün Türk halkının işidir. Şüphesiz ki, Türkiye' de giriştiği derin ve geniş inkılâplar kadar bir kitlenin kendisine olan güvenini daha başarı ile gösteren bir örnek yoktur.”

Franklin Roosvelt (ABD Başkanı):
“Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkân kalmamış olmasıdır. Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa'nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa'nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.”

General McArthur (ABD Genelkurmay Başkanı):
“Asker ve devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerden biriydi. Kendisi, Türkiye’nin; dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır. Kez o, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir.”

Atatürk, Avrupa için de kayıp 

Wiston Churchill (İngiltere Başbakanı):
“Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de büyük kayıptır. Her sınıf halkın onun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin Ata’sına değer bir görünümden başka bir şey değildir.”

Albert Lebrun(Fransa Cumhurbaşkanı):
“Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.”

Charles de Gaulle (Fransa Cumhurbaşkanı):
“Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok batı ve Avrupa Tarihi’nden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk’ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk. Bu gelişmenin temel öğelerinden biridir.”

Lenin (Sovyetler Halk Komiserleri Kurulu Başkanı):
“Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal, soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum.”

Mussolini (İtalya Diktatörü):
“O çok ayrı, bambaşka bir adamdır.”

Comte Carlo Sforza (Eski İtalya Dışişleri Bakanı):
“Hayatının sonuna kadar ulusunun mutlak güvenliğiyle kurduğu devletin başında kalan muzaffer kumandanın kişiliği eşi görülmemiş bir karekter örneğidir.”

Çan Kay Şek (Çin Cumhuriyeti'nin lideri):
“Atatürk’ün hayatı ve eseri sadece Türkiye için değil, fakat dünyanın bütün hür milletleri için bir ilham kaynağı olmaya devam edecektir.”

Ma Shao-Cheng (Çinli Yazar):
“Mustafa Kemal yeni Türkiye’nin kalbidir. Eski, yıpranmış bir toplumdan yepyeni, güçlü bir millet yaratmış, eşsiz kişiliğiyle kendini herkese saydırmış, enerjisiyle herkesi kendisine inandırmıştır.”

Adolf Hitler (Alman Diktatörü):
“Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.”

Gyula Kornis (Macar Meclis Başkanı):
“Türkler O'na çok haklı olarak Atatürk dediler ve kendilerini baba tanıdılar. Gerçekten de O, ulusunu seven ve ulusu için didinen bir baba olmuş ve yurdunu çok az bir zamanda verimli, yaratıcı bir gelişmeye yöneltmiştir.”

Ben Gurion (İsrail Başbakanı, 10 Kasım 1963):
“Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20’nci yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılâpçı olmuştur.”

Eyüp Han (Pakistan Cumhurbaşkanı):
“Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan’da, onu geçmiş bütün çağlarını en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir yurtsever.”

General Metaksas (Yunanistan Başbakanı):
“Atatürk yalnız Türk tarihinin büyük bir siması değil, aynı zamanda bir büyük adamıdır. O'nun yeni Türkiye'yi yaratan eseri, yüzyıllara intikal eden bir anıt olarak kalacaktır.”

Emanullah Han (Afganistan Kralı):
“O büyük insan yalnız Türkiye için değil, büyük doğu milletleri için de en büyük önderdi.”

 

Bi'SORU DAHA?

Sergen Yalçın'ın unutulmaz sözleri nelerdir?

Beşiktaş'ın efsane isimlerinden Sergen Yalçın'ın maç sonu unutulmaz demeçleri ve bazı...

Beethoven'ın unutulmaz sözleri nelerdir?

Beethoven’ın sanatla, yetenekle ve hayatla ilgili sözleri nasıldır? Beethoven çocuklara neler...

Atatürk düşman bayrağını yerde görünce ne demiştir?

Yunanlı vekil Avrupa Parlementosu'nda Türk bayrağını yırttı! Peki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 30...

Cemil Meriç’in hayata dair sözleri nelerdir?

Yazar, düşünür, tercüman ve sosyolog Cemil Meriç, siyasete, hayata, inanca ve insani değerlere...