Gençlerbirliği'nin efsane başkanı İlhan Cavcav'ın başkanlığı döneminde söylediği ve unutulmaz sözleri nelerdir?

İlhan Cavcav dendiğinde akla Gençlerbirliği gelir. Gençlerbirliği dendiğinde de İlhan Cavcav'ın gelmesi gibi. İkisi özdeşleşmiştir ve beraber var olmuştur. Süper Lig'de 2017-2018 sezonuna adı verilen İlhan Cavcav 22 Ocak 2017'de hayatını kaybetti. Geride ise unutulmaz anıları ve sözleri kaldı.

İlhan Cavcav'ın sözleri

Gençlerbirliğili doğmadım. Ben 10 yaşında futbola başlamış adamım. Benim amcam zamanında Galatasaray'da oynamış. İstanbul'da askerliğimi yaptım ve daima Galatasaray'ın maçlarına giderdim. Bir insanın Galatasaraylıyım demesi suç mu kardeşim?

Bugün seksen yaşıma geldim. Öpülmedik hiçbir yerim kalmadı. Buna neden ona inan, buna inan ve insanlara inanmaktan. Artık değişmem gerektiğine kanaat getirdim.

Ben inatçı bir adam değilim, kinci değilim. Hiç kimseye hayatta kin gütmeyen bir insanım. Ben burada kavga ederim, 15 dakika sonra düşünürüm eğer hatalıysam, ya senden özür dilerim, hatalıydım derim.

Ben de insanım. Ben peygamber değilim estağfurullah. Yatır da değilim. Ama benin kabahatim var. Bunu kabul ediyorum. İnsanlara güvenen, insanlara inanan bir meziyetim var.

Bana bugün Futbol Federasyonu bir diploma verse ben çok iyi bir teknik adam olarak sahaya çıkar ve o takımın, hangi futbolcunun nerede oynayacağını, ne yapacağını da gayet iyi tespit edebilecek durumdayım.

(İbrahim Üzülmez) Geçen sene başarılı olmadı diyemem, haksızlık etmiş olurum ancak bu sene ne transfere ne paraya doyuyor.

Hakemi suçlamak istemiyorum. Yüzde yüz penaltımızı ve son dakikada bir serbest vuruşumuzu vermedi. Tabii ki Cüneyt Çakır, ismi büyük, ama Türkiye'deki maçlarda ismi maalesef büyük olmuyor.

Dört tane hoca değiştirdi, beşinci hoca geliyor. Gerekirse 17 tane hoca değiştiririm. Takımımın menfaati için. Bana görevini yapan adam gelecek başımın tacıdır.

Ben, Sabri’ye en fazla 800 bin lira verirdim. Gerçek değeri bu... Bu 800 bin lirayı da üç taksitte öderdim. Yüzde 33’ünü peşin, yüzde 33’ünü aylık, yüzde 33’ünü de maç başı öderdim.

Gökhan Gönül'ü 1 milyon 250 bin Euro'ya Fenerbahçe'ye verdim. Sorun Ali Şen Bey'e. Odadan çıktılar, Adnan Polat aradı, 1 milyon 750 bin Euro verdi. Dedim ki, 'Söz verdim Adnan Polat, ben veremem kardeşim. İster 500 bin Euro isterse bin 500 Euro olsun' vermedim.

Ben de hakem olsam, 1 hafta basınımızda her gün, geçen sene Fırat Aydınus'un yönettiği maç şöyle, böyle olmuş derlerse, ben de böyle hareket ederim. Sayın Fırat Aydınus'u da kahrederek kutluyorum. Kime anlatacağım, hangi federasyona. Allah böyle hakemleri başımızdan eksik etmesin.

Stumpf bir gün bana 'Bütün futbolcular kısa boylu' dedi. 'Ne yapacağız. Boylarını mı uzatacağım ne yapacağım yani' dedim. Transfer dönemi de değil ki ben sana 1.85 boyunda adamlar bulayım. Onunla da öyle ayrıldık.

Birlik ve beraberliğin çok yarar sağlayacağı bir devirde ne Trabzonspor başkanının ne de Fenerbahçe başkanının ileri geri sözlerine bence kamuoyunda gülüyorlardır. İlhan Cavcav olarak ben gülüyorum.

Maçlara sakalla çıkma yasağı getirilmeli! Yahu arkadaş burası imam hatip okulu mu?

Ne oldum değil ne olacağım demek lazım. Allah büyük ama senelerce sporun içinde olan insan olarak el arabasıyla giderken ruhen sıkıntı çekiyorum. Şimdi Manisa’ya arabayla gideceğim. Buradan İzmir’e uçak 1 saate giderken arabayla gidilir mi? Ama arabayla gittiğim zaman beni kimse görmüyor.

Bi'SORU DAHA?

Che Guevara’nın unutulmaz sözleri nelerdir?

Devrimci olan Che Guevara’nın hayata, insanlığa, devrime dair unutulmaz meşhur sözleri nelerdir?...

Uğur Mumcu'nun unutulmaz sözleri nelerdir?

24 Ocak 1993'te suikasta kurban giden Uğur Mumcu'nun hayata, felsefeye, yaşam biçimine ve topluma...

Cemil Meriç’in hayata dair sözleri nelerdir?

Yazar, düşünür, tercüman ve sosyolog Cemil Meriç, siyasete, hayata, inanca ve insani değerlere...

Savaş ile ilgili ünlü sözler nelerdir?

İnsanlığın var olduğundan bu yana süren savaşlar konusunda ünlüler ne demiştir? Ne tür dersler...