Veganın sözlük anlamı nedir? Veganlığın temelinde ne vardır? Veganlar neler yerler? Sağlığına dikkat etmeyen veganlarda ne tür eksiklikler olur?

Vegan sözünden başlayalım...

 

Vegan kelimesi, 1944’te Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiştir. 

Bir yaşam biçimi ve felsefe olarak görülür veganlık veya günümüzdeki anlamıyla veganizm.

Veganlığın anlamı nedir?

Veganlık; her türlü hayvansal ürünün dışlandığı bir beslenme ve hayat tarzı olarak da tanımlanır.
Veganlar, bal, süt ürünleri ve yumurta başta olmak üzere hiçbir hayvansal gıdayı tümetmez.
Veganlığın temelinde çevreyi koruma, sağlıklı beslenme, dini inanışlar gibi sebepler olsa da; en büyük nedeni hayvanlara saygıdır.
Ünlü vejetaryen yazar George Bernard Shaw, “Hayvanlar benim arkadaşlarım. Ve ben arkadaşlarımı yemem!” demiş ve vegan felsefede çığır açmıştır.

 vegan ne demektir veganlar neler yerler

Vegan beslenmeye dikkat edilmezse kalsiyum, protein, B12 vitamini ve D vitamini gibi bazı eksikliklere yol açabilir.
Ki bu yaşam biçimi ve hayat tarzında çiğ veganlık da vardır. Çiğ veganlıkta hayvansal ürünlerle beraber, yüksek ısıda pişmiş her türlü yiyecek de reddediliyor.

Peki veganlar ne yiyorlar?

İnek sütü yerine soya sütü, peynir yerine tofu veya soya sütüyle yapılmış peynir, yumurta yerine nişastalı ve patates / kabak püreli karışımlar, yoğurt yerine de vegan maya ve soya sütüyle yapılan vegan yoğurdu yiyorlar.

Yurtdışında veganlar için çok çeşitli ürün bulmak kolay; vegan burgerler, pizzalar, dondurmalar, kurabiyeler ve pastalar herhangi bir markette bulunabiliyor. Ancak veganlık Türkiye’de pek yaygın olmadığından, organik ürün satan marketler dışında bu ürünleri bulmak o kada da kolay değil.