Yöresel bir kavram gibi görünen ancak Anadolu’da eski dönemlerden kalma bir gelenektir okuntu... Okuntunun anlamına ve detaylarına bir bakalım...

Okuntu, halk dilinde düğün davetiyesi demektir... Bazı yerlerde okuyuntu olarak da geçer... Küçük veya büyük armağanlarla yapılır...

Hediyelik davetiyeler

Düğün sahibi yakınlık ve samimiyet derecesine göre düğüne çağıracağı kişilere hediyeler (gömlek, havlu, çorap) verir... Ki ona göre de beklentisi yüksektir.
Günümüzde bazı yörelerde geçerliliğini korur... Hatta okuntu verilirken karşıdaki tarafa alması gereken hediye de söylenir. Amaç herkesin aynı hediyeden almaması ve ihtiyacını karşılamasıdır.

okuntu ne demektir 

Çok yakın akrabalara genellikle gömlek veya kaliteli kumaşlar tarzı davetiye verilir. Aksi takdirde karşı tarafın gücenme durumu söz konusu olabilir.

Ve maalesef şöyle bir durum da vardır. Mesela akrabasının bir düğününe giden ve ona sağlam ve masraflı bir hediye alan birisi kendi çocuğunun düğünü olduğunda aynı beklentiye girer. Eğer hafif ve ucuz bir hediye alınmışsa tarafların birbirine küsme durumu bile olur.

Büyükşehirlerde okuntu

Büyükşehirlerde “okuntu” kavramı yoktur, sadece süslemeli kağıtlardan yer ve zaman bildiren davetiyeler vardır.

Türk Dil Kurumu’nda okuntu

Düğün çağırısı olarak kullanılırken bir diğer anlamı da “izin kağıdı, pusula” olarak belirtilir.