Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

Öncelikli olarak yuf borusu ile verilmek istenen mesaja bakalım. Yuf borusu; beğenilmeyen bir söz ya da davranış karşısında hoşnutsuzluk ve öfkeyi dile getirmek için kullanılır. Yuh olsun gibi yazıklar olsun anlamındadır.

 

Yuf borusuna, nefir adı da verilir. Boynuzdan yapılma boru şeklindeki enstrümandır.

Gezgin dervişler taşırlar. "Yuf borusu çalmak" ifadesi, birinin, artık hiçbir işe yaramadığını bildirmek anlamına gelir..

Yuf (h) borusu hikayesi;

Varlıklı babanın başına gelenler

Varlıklı bir adamın üç oğlu varmış. İki büyük oğul evlenip gitmişler adamın yanında küçük oğlu kalmış. Adam küçük oğlunu evlendirmiş. Gelin hanım her gün eşine “Baban öldükten sonra öbür kardeşlerin gelip mirastan pay isterler. Oysa babalarına hiçbir yararı dokunmuyor. Çamaşırlarını ben yıkıyorum, yemeğini ben yapıyorum, her işine ben koşturuyorum. Şurada kaç günlük ömrü kaldı? Mallarını bize bağışlasa ne olur” diyormuş.
Küçük oğlan uygun bir zamanda konuyu babasına açmış ve baba da malını mülkünü küçük oğluna vermiş.
Ancak aradan zaman geçtikçe yaşlı adamın evdeki saygınlığı azalmış, yemeğe bile çağırmaz olmuşlar

Yaşlı adam başına gelenleri dostuna anlatmış. O da yaşlı adama “Bankadan bir kasa kirala. Ara sıra kasaya gidip bir şeyler koyar gibi yap. Bunu oğluna ve gelinine sezdir. Bak o zaman saygınlığın nasıl artacak” demiş.
Adam dostunun dediklerini aynen yapmış, evdeki saygınlığı yeniden artmış, adam ölene değin mutlu bir şekilde yaşamış.
Adam öldüğünde daha cenazesi kalkmadan küçük oğlan yastığın altındaki anahtarı alarak bankaya koşmuş. Büyük bir heyecanla kasayı açmış. İçinden boynuzdan yapılma bir boru ile bir de kağıt çıkmış. Kağıtta; “Sağlığında malını bağışlayanların ruhuna yuh çekmek için bu borunun mezarıma konulmasını vasiyet ediyorum” yazıyormuş.

Yuf borusunun bir başka hikayesi;

Bektaşinin vasiyeti

Bir Bektaşi bu dünyada rahat yüzü görmez, ömrü yolda izde geçer. Gün olur kırlarda geceler, başının altına bir taş çeker uyur. Yolda tehlike sezdiği anda borusunu çeker üfler ve böylece hayvanları kaçırır. Sonunda yorgun düşer ve bir köye varınca hastalanır. Öleceğini anlayınca köylülere;
“Ben ölünce beni borumla birlikte gömün” der.
Köylüler nedenini sorar. Bektaşi cevap verir:
“Şu yalan dünyada bir hata yüzü, huzur görmedim. Eğer öbür dünyada da böyleyse hepsine bir yuh borusu çalacağım.”

Bi'SORU DAHA?

AKOM’un açılımı nedir?

AKOM nedir? Genelde doğa olayları ve karlı havalarda karşımıza çıkan bir kurumdur aslında AKOM... AKOM’un görevlerine, AKOM'un açılımına ve AKOM'un...

TFF'nin açılımı nedir?

TFF'nin açılımı nasıldır? TFF'nin kısa kuruluş tarihçesi nasıl olmuştur? TFF'nin kuruluşunun ardından gerçekleşen ilkler nelerdir?

Hangi ilin kaç seçmeni var?

İllere göre seçmen sayıları nasıldır? Yurt içi ve yurt dışı seçmen sayıları kaçtır? Toplam seçmen sayısı ne kadardır?

Kefeni başında gezer sözü nereden gelir?

Osmanlı döneminde kullanılan "kefeni başında gezer" sözü nereden gelir? Osmanlı'da kavuk ne anlama geliyordu?

Paskalya’nın anlamı nedir?

Paskalya Bayramı ne zaman kutlanır? Paskalya Bayramı nedir? İşte Paskalya ve Paskalya Bayramı ile ilgili merak edilenler...

Suya götürüp susuz getirmek deyiminin hikayesi ve anlamı nasıldır?

Suya götürüp susuz getirmek sözü nereden gelir? Suya götürüp susuz getirmek deyiminin anlamı nedir? Suya götürüp susuz getirmek hangi efsaneye aittir?

Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Eski çamlar bardak oldu sözü nereden gelir? Eski çamlar bardak oldu deyiminin anlamı nedir?

Panik sözü nereden gelmektedir?

Türk Dil Kurumu’na göre “Ani dehşet duygusu, büyük korku ve ürkü” olarak tanımlanan “Panik” kelimesi PAN’dan gelmektedir. Peki PAN nedir?