Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

Öncelikli olarak yuf borusu ile verilmek istenen mesaja bakalım. Yuf borusu; beğenilmeyen bir söz ya da davranış karşısında hoşnutsuzluk ve öfkeyi dile getirmek için kullanılır. Yuh olsun gibi yazıklar olsun anlamındadır.

 

Yuf borusuna, nefir adı da verilir. Boynuzdan yapılma boru şeklindeki enstrümandır.

Gezgin dervişler taşırlar. "Yuf borusu çalmak" ifadesi, birinin, artık hiçbir işe yaramadığını bildirmek anlamına gelir..

Yuf (h) borusu hikayesi;

Varlıklı babanın başına gelenler

Varlıklı bir adamın üç oğlu varmış. İki büyük oğul evlenip gitmişler adamın yanında küçük oğlu kalmış. Adam küçük oğlunu evlendirmiş. Gelin hanım her gün eşine “Baban öldükten sonra öbür kardeşlerin gelip mirastan pay isterler. Oysa babalarına hiçbir yararı dokunmuyor. Çamaşırlarını ben yıkıyorum, yemeğini ben yapıyorum, her işine ben koşturuyorum. Şurada kaç günlük ömrü kaldı? Mallarını bize bağışlasa ne olur” diyormuş.
Küçük oğlan uygun bir zamanda konuyu babasına açmış ve baba da malını mülkünü küçük oğluna vermiş.
Ancak aradan zaman geçtikçe yaşlı adamın evdeki saygınlığı azalmış, yemeğe bile çağırmaz olmuşlar

Yaşlı adam başına gelenleri dostuna anlatmış. O da yaşlı adama “Bankadan bir kasa kirala. Ara sıra kasaya gidip bir şeyler koyar gibi yap. Bunu oğluna ve gelinine sezdir. Bak o zaman saygınlığın nasıl artacak” demiş.
Adam dostunun dediklerini aynen yapmış, evdeki saygınlığı yeniden artmış, adam ölene değin mutlu bir şekilde yaşamış.
Adam öldüğünde daha cenazesi kalkmadan küçük oğlan yastığın altındaki anahtarı alarak bankaya koşmuş. Büyük bir heyecanla kasayı açmış. İçinden boynuzdan yapılma bir boru ile bir de kağıt çıkmış. Kağıtta; “Sağlığında malını bağışlayanların ruhuna yuh çekmek için bu borunun mezarıma konulmasını vasiyet ediyorum” yazıyormuş.

Yuf borusunun bir başka hikayesi;

Bektaşinin vasiyeti

Bir Bektaşi bu dünyada rahat yüzü görmez, ömrü yolda izde geçer. Gün olur kırlarda geceler, başının altına bir taş çeker uyur. Yolda tehlike sezdiği anda borusunu çeker üfler ve böylece hayvanları kaçırır. Sonunda yorgun düşer ve bir köye varınca hastalanır. Öleceğini anlayınca köylülere;
“Ben ölünce beni borumla birlikte gömün” der.
Köylüler nedenini sorar. Bektaşi cevap verir:
“Şu yalan dünyada bir hata yüzü, huzur görmedim. Eğer öbür dünyada da böyleyse hepsine bir yuh borusu çalacağım.”

Bi'SORU DAHA?

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Yuf borusu çalmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Güme gitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Osmanlı döneminden kalma bir söz "güme gitti"… Yeniçerilerin suçluları yakalayıp içeri atarlarken kullandıkları seslenme ünleminden bugünlere...