Yorgan gitti kavga bitti deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Nasrettin Hoca'nın eşiyle yaşadığı yorgan diyaloğu nasıldır?

Öncelikli olarak hikayeyi anlatalım ve sonrasında deyimin anlamına bir bakalım.

 

Deyimin hikayesi

Nasrettin Hoca gece uyurken evin önünde bir gürültü kopar. Uyanan Nasrettin Hoca karısından mumu yakmasını ister.
Karısı hocanın karışmamasını istese de Nasrettin Hoca, yorganı sırtına attığı gibi dışarı fırlar.
Hoca kapı önünde toplananlara:
"Nedir bu gürültü" diye sorar.
Daha ne olup bittiğini anlamaya fırsat kalmadan adamın biri karanlıkta Nasrettin Hoca'nın sırtındaki yorganı kaptığı gibi kaçar. O sırada kavga da biter ve kalabalık dağılır.
Hoca kapıdan içeri girer ve eşi ne olduğunu sorar.
Nasrettin Hoca cevap verir:
- Ne olacak hanım! Kavga bizim yorgan içinmiş. Yorgan gitti, kavga bitti.

Deyimin anlamı

Ve gelelim anlamına; Yorgan gitti kavga bitti deyimiyle anlatılmak istenen anlaşmazlığı doğuran nedenin ortadan kalkması sonrası çekişme ve kavga gürültünün sona ermesi.

Bi'SORU DAHA?

Fizan nerededir ve Fizan ile ilgili sözler nelerdir?

Uzak bir bölgeyi belirtmek anlamında kullanılan "Fizan'a kadar yolun var" gibi sözler hangi dönemde çıkmıştır ve Fizan tam olarak nerededir?

Siyah kurdelenin anlamı nedir?

Google’da veya TV ekranlarının köşesinde zaman zaman bir siyah kurdele görürsünüz... Peki ya bu siyah kurdelenin anlamı nedir? Hangi zaman...

Beleş atın dişine bakılmaz sözünün anlamı nedir?

Atlardaki diş aynı zamanda yaşı gösteren önemli emarelerdendir… Satın alınırken dişe bakılır. Beleş (hediye) atın dişine bakılmaz sözünün anlamına...

BYEGM’in açılımı ve görevleri nelerdir?

Türkiye’nin en eski ve köklü kurumu konumunda olan ve tarihe göre farklı isimleri bulunan günümüzdeki BYEGM’in açılımına, görev, misyon ve vizyonuna bir...

Tren raylarının altına neden çakıl taşları döşenir?

Tren raylarındaki taşlara ne isim verilir? Tren yoluna taş döşenmesinin sebebi nedir? Rayların altına döşenen taşlar nasıl olmalıdır?

İSMEK nedir? İSMEK'in ilkeleri nelerdir?

İSMEK'in açılımı nedir? İSMEK hangi ilkeleri benimser? İSMEK'in vizyonu, misyonu ve temel değerleri nedir? İSMEK kayıtları ne zaman?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Nobel Barış Ödülü kimlere verilir?

Nobel Barış Ödülü nedir? Nobel Barış Ödülü kimlere ve neden verilir? Nobel Barış Ödülü’nü kazananların listesi nasıldır?