Ölülerin ardından neden ‘toprağı bol olsun’ denir? Toprağı bol olsun deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? Sözle anlatılmak istenen nedir?

Bir ölüm olayı olduğunda yakın çevrenin ortak dileklerinden birisi de “Toprağı bol olsun” şeklindedir. Peki neden öyle denir? Bu deyim bilerek mi kullanılın yoksa alışkanlık mıdır?

Sözün anlam ve önemini anlamak için çok eskilere gitmek gerekir. İlkçağ’da insanlar öldüklerinde beraberinde değer verdiği eşyalar da gömülürmüş. Amaç, öbür dünyada kullanmaları içindi. Ayrıca tanrıya da hediye olarak düşünülürdü.

Ölülerin gömülmeleri

Türk beyleri de İslamiyet’ten önceki dönemde ölülerle altın, mücevheri de beraber gömerlerdi. Üzeri de toprak ile kapatılırdı ve buna korugan denirdi. Orta Doğu ve Anadolu’da eski hükümdarlara ait bu tür mezarlar ve höyükler hala bulunmaktadır.

Bu değerli eşyalar yağmalanmaya başlanınca ölülerin üzerine daha fazla toprak konur olmuştur. Hatta ölenlerin yakınlarının cenazeye birer küfe toprak ile geldiği de söylenir. Düşünceye göre ölen kişinin üzerindeki toprak ne kadar fazla olursa yağmalanma ve zarar görme o kadar az olur düşüncesi vardır. Buna bağlı olarak toprağı bol olanın öte dünyada daha rahat edeceği inancını yaygınlaştırır.

İyi dilek ve temenni

İslamiyet sonrasında toprağı bol olmak genellikle gayrimüslimler için kullanılır olsa da günümüzde devam eden temenninin amacı iyi dilek ve ölen kişinin yattığı yerde huzurlu olması için söylenir.

Bi'SORU DAHA?

Schengen adı nereden gelmektedir?

Biz onu hep vizesiyle tanıdık... Peki ya finali! Schengen nedir? Schengen nerededir ve bölgeyi özel kılan özelliği nedir? Schengen vizesi adının...

Yılan hikayesine dönmek deyiminin anlamı nasıldır?

Yılan hikayesine döndü sözüyle ne anlatılmak istenir? Yılan hikayesi kavramı nasıl ortaya çıkmıştır? İşte birkaç yılan hikayesi...

Kabak tadı vermek deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

Kabak tadı vermek deyimi nasıl ortaya çıkmıştır? Kabak tadı vermek sözüyle anlatılmak istenen nedir?

Fincancı katırlarını ürkütmek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Fincancı katırları neden ürker? Fincancı katırlarını ürkütmek deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Deyimin hikayesi nasıldır?

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu hikayesi nasıldır?

Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözüyle anlatılmak istenen nedir? Karaman'ın koyunu sonra çıkar oyunu sözü nereden çıkmıştır?

Pisagor’un Adalet Kupası’nın özelliği nelerdir?

Pisagor nasıl bir kupa yapmıştır? Adalet Kupası'nın altı delik olmasına rağmen neden dökülmez? Kupadaki sınır aşıldığında ne olur? İşte Pisagor'un...

Çam sakızı çoban armağanı deyiminin anlamı nedir?

Hediyenin büyüğü küçüğü olur mu? Çam sakızı çoban armağanı deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Deyimde geçen çam sakızı nedir?

RTÜK’ün açılımı nedir?

Günlük hayatımızın önemli parçaları olan televizyon ve radyolarla ilgili bir kurumdur RTÜK. Tam olarak RTÜK'ün açılımı ve görev alanı nedir?