Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş sözünün çıkış hikayesi nasıldır? Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş deyiminin anlamı nedir?

Öncelikle hikayesinden yola çıkalım ve devamında anlamına bir bakalım.

Geçelim hikayesine…
Bir zamanlar Bağdat’ta Şenn adında çok zeki ve bilgili bir adam yaşarmış.
Şenn bir gün kendisi gibi bilgin ve akıllı bir kız bulup evlenmek için atına atlayıp yola çıkar. Yolda bir adamla karşılaşır. Adam köyüne gitmektedir. Şenn de adama katılır.

Cevap bekleyen sorular

Şenn adama sorar:
“Ben mi seni yükleneyim, yoksa sen mi beni yüklenirsin?”
Adam, “Bu nasıl söz? İkimiz de atlıyken birbirimizi nasıl yükleniriz?” diye cevap verir.
Köye yaklaştıklarında, Şenn biçilmiş ekinleri görünce bir soru daha sorar:
“Bu ekinler yenmiş mi yenmemiş mi?”
Adam sinirlenir:
“Be cahil adam! Ekini saplarıyla görüyorsun da yenip yenmediğini mi soruyorsun?”
Köye varınca da bir cenazeye denk gelirler. Şenn yine sorar:
“Bu tabutun içindeki ölü mü, yoksa diri mi?”
Adam öfkeyle yüzünü çevirir ve ”Senin gibi tuhaf ve cahil bir adam görmedim! ”diye çıkışır.

Vefaka şenn tabaka

Adamcağız, sorularına bir anlam veremediği bu yol arkadaşını o gün evinde misafir eder. Evde Tabaka adında bir kızı vardır.
Kız babasına konuğun kim olduğunu sorar. Adam da onun kendisine sorduğu aptalca soruları sıralar ve pek tuhaf bir adam olduğunu söyler.
Kız “Baba, o adam tuhaf değil” der.
”Birinci sorusu, ‘Ben mi söze başlayayım sen mi?’ demektir.
İkincisi, ‘Ekin sahipleri onun parasını yemişler mi acaba?’, üçüncüsü de, ‘Acaba bu ölü kendi adını yaşatacak evlat bırakmış mıdır?’ demektir.
Bunun üzerine adam, Şenn’in yanına dönüp soruların cevabını verir.
Şenn ise, “Bu sözler senin değil. Sahibini açıklar mısın?” der. Adam kendi kızı olduğunu söyler.
Şenn , “Ben işte böyle bir kız arıyordum” der ve onunla evlenmek ister.
Anne babasının da rızasıyla Tabaka ile Şenn, evlenir.
Şenn kızı alıp ailesine götürür. Çevre halkı da bu evlilik için “Vafeka şenn tabaka”, yani “Kap kapağına uygun düştü” der.
“Şenn” su kabı, “Tabaka” ise kapak anlamındadır. Türkçe’mizde ise bu söz, “Tencere yuvarlandı, kapağını buldu” deyimine dönüşür.

Deyimin anlamı

Halk arasında yaygın deyimlerden biridir; tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Anlam olarak negatiftir. Hoşa gitmeyen bir özellikleri olan iki kişinin birbirini bulması için kullanılsa da pozitif de ifade edilmektedir. Denk iki insanı ve durumu anlatır. ‘Birbirine yakışmayı’ anlatır.

Bi'SORU DAHA?

Hariçten gazel okumak ne demektir?

Bir konu hakkında konuşurken olay ve konuyla alakalı olmayan birisi devreye girer ve başlar anlatmaya... Ve hariçten gazel okuyor yakıştırması...

Ne dolaplar çeviriyorsunuz sözü nereden gelmektedir?

Kişilerin gizli işler çevirmesine denen “Ne dolaplar çeviriyorsun” sözünün hikayesi konusunda çeşitli rivayetler vardır... Tarihi 1800’lü yıllara...

Pisagor’un Adalet Kupası’nın özelliği nelerdir?

Pisagor nasıl bir kupa yapmıştır? Adalet Kupası'nın altı delik olmasına rağmen neden dökülmez? Kupadaki sınır aşıldığında ne olur? İşte Pisagor'un...

Betül’ün anlamı nedir?

Arapça kökenli olan ve ülkemizde çok sık kız çocuklarına verilen Betül isminin birçok anlamı vardır... İşte Betül'ün anlamları ve Betül adının...

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz ne demektir?

İki karşıt kavram... Siyah ile beyaz gibi... Doğru ve yanlışın tek çatı altında buluşamaması gibi bir durum... Adalet ile zulüm aynı yerde barınır mı?

Lafla peynir gemisi yürümez deyiminin hikayesi nasıldır?

Lafla peynir gemisi yürümez sözü nereden çıkmıştır? Lafla peynir gemisi yürümez sözüyle anlatılmak istenen nedir? Sözün TDK'daki karşılığı nasıldır?

İETT’nin açılımı nedir?

İstanbul trafiğinin vazgeçilmezlerinden olan İETT'nin açılımı nedir? İETT tam olarak ne zaman kuruldu? İETT'nin kısa tarihçesi nasıldır?

Unvanların sıralaması nasıldır?

Ünvan değil unvan... Unvan nedir? Unvanlar neye göre belirlenir? Unvanların sıralaması nasıldır? Doktorların unvanları ve askeri unvanlar nelerdir?...