Tası tarağı toplamak sözüyle anlatılmak istenen nedir? Tası tarağı toplamak sözü nasıl ortaya çıkmıştır? İşte deyimin hikayesi.

Öncelikli olarak tası tarağı toplamak deyiminin rivayete göre çıkış hikayelerine bir bakalım sonra anlamına geçelim.

Deyimin çıkış hikayeleri

Yıllar önce İstanbul’da bir dilenci varmış ve bu topladığı paralarla değerli yerlerde mülkler elde etmiş. Ve ünlenen bu dilenci hamamda yıkanırken yanına bir çingene genç gelmiş. Genç dilenciden bu işin sırrını öğrenmek istemiş ve yalvar yakar anlatmasını istemiş.
Dilenci bu işin üç sırrı olduğunu söylemiş

  • Nerede olursa olsun isteyeceksin.
  • Kimden olursa olsun isteyeceksin.
  • Ne olursa olsun isteyeceksin.

Çingene genç kalkın ünlü dilencinin elini öpmüş ve “Ben çok fakir biriyim ne olur bana bir şey ver” demiş. Ünlü dilenci “Burası hamam burada dilencilik olur mu?” demiş.
Çingene genç; “Ama siz bana nerede olursa olsun isteyeceksin” demediniz mi demiş.
Ünlü dilenci “Ben de senin gibi dilenciyim” cevabını vermiş.
Çingene genç “Ama ustam sen kim olursa olsun isteyeceksin” dedin ifadesini kullanmış.
Ünlü dilenci “Evladım benim kurna başında neyim var. Elbisem dışarıda paralarım evde. Gördüğün gibi bir tasım bir tarağım var” demiş.
Çingene genç ‘ne olursa olsun isteyeceksin’ üçüncü kuralını hatırlatmış. Ve tası tarağı alıp gitmiş. Ünlü dilenci de “Tası tarağı toplattık artık bu işler bizden geçmiş” diyerek dilenciliği bırakmış.

Berber olayı

Bir diğer rivayet ise eskiden seyyar berberlerin olayına dayandırılır. Berberler tası tarağı çantalarında taşır tekerlekli sandalye ile dolaşırlarmış. Sabit bir yerleri olmadığı için vergiden ve cezadan kaçmak için de tası tarağı toplar giderlermiş.

Tası tarağı toplamak deyiminin anlamı

Tası tarağı toplamak deyiminin anlamına gelirsek; Aceleyle tüm eşyalarını toplayıp bölgeden uzaklaşmak. Bir anlamda gitmek zorunda kalmak. Pılını pırtısını toplamak.

Bi'SORU DAHA?

Türkiye’de kaç tane ilçe, kaç tane belediye, kaç tane köy vardır?

Mülki idare olarak Türkiye’de kaç tane il, kaç büyükşehir belediyesi, kaç tane ilçe, kaç tane belde, kaç tane mahalle, kaç tane köy bulunmaktadır?...

Yorgan gitti kavga bitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Yorgan gitti kavga bitti deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Nasrettin Hoca'nın eşiyle yaşadığı yorgan diyaloğu nasıldır?

Siyah kurdelenin anlamı nedir?

Google’da veya TV ekranlarının köşesinde zaman zaman bir siyah kurdele görürsünüz... Peki ya bu siyah kurdelenin anlamı nedir? Hangi zaman...

Çifte kumrular gibi sözü nereden gelir?

İki mutlu sevgili veya çift gördüğümüzde yakıştırırız ya “Çifte kumrular” sözünü... Aslında detayında çok daha değerli ve anlamlıdır bu benzetme...

UNICEF’in amacı nedir?

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu ve İngilizce açılımı United Nations Children’s Fund olan UNICEF, 1946'da kurulmuş ve 1954’te genel kurulda kabul...

Ocağına incir ağacı dikmek ne demektir?

Anadolu’da yıkık, dökük ve terk edilmiş evlerin bahçesinde, içinde incir ağacı görmek yüksek olasılıktır. Peki neden incir? Ve "Ocağına incir ağacı...

Gülü seven dikenine katlanır sözünün anlamı ve hikayesi nasıldır?

Bülbül ile gülün hikayesi nasıldır? Gülü seven dikenine katlanır sözüyle anlatılmak istenen nedir? TDK'daki anlam nasıldır?

Ateş almaya mı geldin sözünün hikayesi nasıldır?

Ateş almaya mı geldin sözüyle anlatılmak istenen nedir? Ateş almaya mı geldin deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? İşte cevaplar...