Şapa oturmak sözü nereden gelir? Şap nedir ve nerelerde kullanılır? Şapa oturmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Öncelikli olarak şap nedir oradan başlayalım... Şap; alüminyum ve potasyum sülfatından oluşan, sıcak suda eriyen, buruk tatta, antiseptik bir maddedir.

Şap nerede kullanılır?

Şap taşı adı verilen madde ülkemizde Kütahya ili sınırları içerisinde yoğun bir şekilde üretilir. Tıp ve çeşitli endüstri alanlarında kullanılır.
Dondurucu ve büzüştürücü etkiye sahiptir. Kanı durdurmak adına kullanılır. Mesela berberler sakal tıraşı yaparken bir kesik oluştuğunda şap taşı ile kanamayı durdurur.
Koltuk altı terlemesine karşı etkilidir. İshali durdurur. Özellikle askeriyede cinsel gücü düşürmek adına yemeklere şap atıldığı iddiası yaygın olsa da bunun aslı astarı yoktur.

Şapa oturmanın hikayesi

Geçelim hikayesine; Kızıldeniz'e Şap Denizi de denir. Çünkü Kızıldeniz'de bir takım şap kayalıkları vardır. Bir kısmı deniz üzerinde bir kısmı ise deniz yüzeyinin altındadır. Eskiden detaylı deniz haritaları olmadığından denizciler şap kayalıklarından çok korkarmış.
Bir gün geminin biri Kızıldeniz'de ilerlerken, kaptan suyun altındaki şap kayalıklarını fark edememiş. Gemi karaya oturmuş.
Ne olduğunu soranlara:
"Şapa oturduk" demiş.
Şapa oturmak deyiminin anlamı ise Türk Dil Kurumu'na göre; "İçinden çıkılması güç bir durumu düşmek" şeklindedir.

Bi'SORU DAHA?

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Yuf borusu çalmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Güme gitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Osmanlı döneminden kalma bir söz "güme gitti"… Yeniçerilerin suçluları yakalayıp içeri atarlarken kullandıkları seslenme ünleminden bugünlere...