Maymun gözünü açtı deyimi nasıl ortaya çıkmıştır? Maymun gözünü açtı deyimi ile anlatılmak istenen nedir?

Toplumumuzda çok sık kullanılmasa da bilinen deyimlerdendir m”maymun gözünü açtı.” Peki maymun gözünü açtı deyimi nasıl ortaya çıkmıştır. Önce hikayesine bir bakalım.

Deyimin hikayesi

Dükkan sahibi bir adamın maymunu varmış. Ve bu maymun her şeyi taklit edermiş. Adam maymunu yanında dükkana götürürmüş. Namaz vaktinde de gözcülük etmesini istermiş. Bir gün dükkan sabihi namazda iken bir hırsız gelmiş. Maymunun karşısına geçip esnemeye başlamış. Maymun da aynısını yapmış. Hırsız uyuma taklidi yapmış, maymun da tekrarlamış ve uyuyakalmış. Hırsız dükkanda ne varsa alıp götürmüş.

Dükkan sahibi namazdan dönmüş ve manzarayı gördükten sonra maymunu dövmüş. Hırsız bir kaç gün sonra yine aynı dükkana gelmiş. Hırsız yine esnemeye başlamış ama maymun tekrar etmemiş. Hatta ‘pişt pişt. Maymun gözünü açtı artık burada ekmek yok sana’ demiş.

Deyimin anlamı

Maymun gözünü açtı deyiminin anlamına gelirsek; Kötü bir olaydan gereken dersi çıkarmak bir daha aynı hatayı tekrarlamamak.

Bi'SORU DAHA?

RTÜK’ün açılımı nedir?

Günlük hayatımızın önemli parçaları olan televizyon ve radyolarla ilgili bir kurumdur RTÜK. Tam olarak RTÜK'ün açılımı ve görev alanı nedir?

Türkçe'de en uzun kelime nedir?

Türkçe'nin sondan eklemeli yapısı sayesinde rekor denemesi yapılabilecek kelimeler türetilebilir aslında. Peki ya bugüne kadar Türkçe'de oluşturulan en uzun...

Türkiye’nin sınır kapılarının isimleri nelerdir?

3 yanı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin kara olarak 8 komşusu vardır ve 26 sınır kapısı bulunmaktadır. Türkiye'nin sınır kapıları ve isimleri...

G7 ülkeleri hangileridir?

G7’nin açılımı nedir? G7 ne zaman kuruldu ve G7’nin amacı nedir? G7 ülkeleri hangileridir? G7 hangi ülkenin katılımı ile G8 oldu?

Suya götürüp susuz getirmek deyiminin hikayesi ve anlamı nasıldır?

Suya götürüp susuz getirmek sözü nereden gelir? Suya götürüp susuz getirmek deyiminin anlamı nedir? Suya götürüp susuz getirmek hangi efsaneye aittir?

24 Haziran seçimlerinde nasıl oy kullanılacak?

24 Haziran 2018 seçimlerinde vatandaşlarının oy kullanırken dikkat etmeleri gereken hususlar nelerdir? Yüksek Seçim Kurulu'na göre oy verme işleri...

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Kefeni başında gezer sözü nereden gelir?

Osmanlı döneminde kullanılan "kefeni başında gezer" sözü nereden gelir? Osmanlı'da kavuk ne anlama geliyordu?