Bülbül ile gülün hikayesi nasıldır? Gülü seven dikenine katlanır sözüyle anlatılmak istenen nedir? TDK'daki anlam nasıldır?

Hikaye budur ya; Bülbül, çiçeklerin kraliçesi olan güle vurulur.
Gül önceleri solgun ve ak bir güldür.

Goncanın ise seher vakti açtığı düşünülerek o ana tanık olabilmek amacıyla tüm gece o anı bekler, fakat uykuya yenik düşen bülbül o anı kaçırır.
Defalarca aynı şey olur ve bir türlü istediği amaca ulaşamayan bülbül, gül mevsimi son bulduğu anda ötemez duruma gelir.

Bülbül gülü bekler

Tekrardan gül mevsimi gelir ve bülbül de ötmeye devam eder.
Gülün ona karşılık olarak açmasını ve muhabbetine ortak olmasını bekler.

 

Nazlı gülün dalınan konan bülbül, gülün dikenini fark etmez ve bülbülün göğsünden akan kırmızı kan, yağmur suyu ile gülün fidanına bulaşır ve o günden sonra beyaz gül kırmızı olarak açar.
Buna bağlı olarak;
”Gülü seven dikenine katlanır”
‘‘Gülün kırmızısı bülbülün kanındandır” veya
”Vefakar bülbülün ölümüne sebep olan gül hicabından kızarır’‘ sözleri kullanılır.

Sözün anlamı...

Türk Dil Kurumu'ndaki (TDK) anlamı; insan sevdiği kimse veya sevdiği iş yüzünden gelecek sıkıntılara katlanır.

İstenilen veya mutlu olunan bir durumdaki karşılaşılan güçlük ve zorluklar. Sevgisi uğruna her şeye göze almak.
Hedefine ulaşabilmek için bazı engellerin ve kusurların görülmemesi anlamı da içerir.

Bi'SORU DAHA?

IPARD’ın açılımı nedir?

Avrupa Birliği (AB) kısaltmaları kategorisinde yer alır... Yardım aracı olan IPARD'ın tam olarak anlamı, açılımı, amacı ve süreci ise şöyledir...

İSKİ’nin açılımı nedir? İSKİ’nin kısa ve genel bilgileri nelerdir?

İSKİ ne zaman kurulmuştur? İSKİ'nin idari yapısı nasıldır? İSKİ abone sayısı kaçtır? İSKİ'nin kaç adet arıtma tesisi vardır?

AKUT’un açılımı nedir?

Doğa olayları ve zor durumlarda duyduğumuz AKUT nasıl kuruldu? İlk kurtarma çalışması nerede oldu? AKUT'un tam açılımı nedir? AKUT'un tarihi süreci...

TDK’nın açılımı nedir?

Temeli Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk zamanında atılan ve günlük olarak binlerce insanın ziyaret ettiği bir kamu kuruluşudur TDK... TDK'nın...

Kara kutu nedir? Kara kutunun özellikleri nelerdir?

Uçaklarda bulunan kara kutu kaç tanedir? Kara kutular ne tür bilgiler içerir? Kara kutu ne renktedir? Kara kutuların özellikleri nelerdir?

Foyası ortaya çıkmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Foyası ortaya çıkmak deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Sözdeki "foya" kelimesinin anlamı nedir? Foyası ortaya çıkmak deyiminin hikayesi nasıldır?

Genelkurmay Başkanları'nın sıralı listesi nasıldır?

1920’de başlayan ve günümüze kadar devam eden Silahlı Kuvvetlerin 1 numarası olarak nitelendirilen Genelkurmay Başkanları kimlerdir? Sıralı listesi...

İETT’nin açılımı nedir?

İstanbul trafiğinin vazgeçilmezlerinden olan İETT'nin açılımı nedir? İETT tam olarak ne zaman kuruldu? İETT'nin kısa tarihçesi nasıldır?