Eşek sudan gelinceye kadar dövmek sözünün anlamı nedir? Eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyimi nasıl çıkmıştır?

Öncelikli olarak deyimin hikayesini anlatalım ve sonrasında anlamına bakalım... Balkan Harbi zamanı. Cephedeki askeri birliğin su ihtiyacını her bölüğün saka neferleri temin eder. O zamanlar, mekkare katırlarından başka adına karanfil kolu denilen, merkepli nakliye kolları da vardır. Her bölüğe de bir merkep tahsis edilir.

Eşeklerle su taşınır

Saka neferleri bu eşeklere yükledikleri fıçılarla, ordugaha yarım saat uzaklıktaki bir pınardan su taşır. Bölüklerden birisinin saka neferi çok saf ve tembeldir. Bir gün pınar başında yatar, uyur. Eşek de çimenler üzerinde otlarken uzaklara gider. Uyandığı zaman akşam olmak üzeredir. Merkebi arar, bulamaz. Koşarak bölüğe gelir.

Yüzbaşı sorguya çeker

Susuzluktan kıvranan bölüğün çavuş ve onbaşıları sakayı yakaladıkları gibi, bölük kumandanı alaylı yüzbaşının karşısına çıkarırlar. Çok sert ve aksi bir adam olan yüzbaşı saka neferini sorguya çeker.

Neticede uyuduğunu ve eşeğini kaçırdığını öğrenince, hemen etrafa atlılar çıkarıp eşeği aratmaya gönderir. Sakayı da çadırın direğine bağlayıp başlar dayak atmaya.

esek sudan gelinceye kadar dovmek deyiminin hikayesi nasildir

Can acısı ile avaz avaz bağıran saka:
- "Aman yüzbaşım, ölüyorum, bir daha uyumayacağım. Artık dövme!" diye yalvarır.

Yüzbaşı:
- "Acele etme, daha eşek bulunamadı. Eşek sudan gelinceye kadar dayak yiyeceksin ki bir daha eşeğine sahip olup, muharebe yerinde, vazife başında uyumayacaksın" der.

Türk Dil Kurumu'nda (TDK)

Eşek sudan gelinceye kadar dövmenin anlamı; adamakıllı dövmektir. Özetle; birisini hatasından dolayı uzun süre cezalandırmak ve bir daha yapmaması adına ders vermek anlamında kullanılır.

 

Bi'SORU DAHA?

Dağ yürümezse abdal yürür atasözünün hikayesi nasıldır?

Dağ yürümezse abdal yürür atasözünün anlamı nedir? Nasreddin Hoca'nın dağ yürümezse abdal yürür hikayesi nasıldır?

İstanbul’daki üçüncü köprünün adı nedir?

Milyonları içinde barındıran sabırla insanları bir kıtadan diğer kıtaya aktaran omzunda büyük bir yükü olan İstanbul kıtalararası üçüncü köprüsüne...

Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri nelerdir?

Mitolojideki tanrı ve tanrıça isimlerine geçmeden önce Yunan mitolojisine bir bakalım... Sonrasında tek tek tanrı ve tanrıça isimlerini...

AİHM’in açılımı nedir?

Merkezi Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan ve 1959’da kurulan uluslararası bir mahkemedir... AİHM'in açılımı nedir? AİHM'e başvuru koşulları...

Ayıkla pirincin taşını deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Ayıkla pirincin taşını ne demektir? TDK'daki anlamı nedir? Ayıkla pirincin taşını sözünün çıkış hikayesi nasıldır?

Derdini Marko Paşaya anlatmak deyiminin hikayesi nasıldır?

Marko Paşa kimdir? Neden insanlar derdini Marko Paşaya anlatır? İşte Marko Paşa ve hikayesi...

Zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü ne demektir?

"Zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü" deyiminin anlamı nedir? Deyimde geçen zürefa mıdır, zürafa mı? Doğrusu ve anlamı nedir?

Resmi araç plakalarının sıralaması nasıldır?

Devlet protokolünde nasıl bir sıralama vardır. Kırmızı plakalı araçlar kimi temsil eder? Cumhurbaşkanınn aracının plakası var mıdır? İşte tüm bu...