Eşek sudan gelinceye kadar dövmek sözünün anlamı nedir? Eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyimi nasıl çıkmıştır?

Öncelikli olarak deyimin hikayesini anlatalım ve sonrasında anlamına bakalım... Balkan Harbi zamanı. Cephedeki askeri birliğin su ihtiyacını her bölüğün saka neferleri temin eder. O zamanlar, mekkare katırlarından başka adına karanfil kolu denilen, merkepli nakliye kolları da vardır. Her bölüğe de bir merkep tahsis edilir.

Eşeklerle su taşınır

Saka neferleri bu eşeklere yükledikleri fıçılarla, ordugaha yarım saat uzaklıktaki bir pınardan su taşır. Bölüklerden birisinin saka neferi çok saf ve tembeldir. Bir gün pınar başında yatar, uyur. Eşek de çimenler üzerinde otlarken uzaklara gider. Uyandığı zaman akşam olmak üzeredir. Merkebi arar, bulamaz. Koşarak bölüğe gelir.

Yüzbaşı sorguya çeker

Susuzluktan kıvranan bölüğün çavuş ve onbaşıları sakayı yakaladıkları gibi, bölük kumandanı alaylı yüzbaşının karşısına çıkarırlar. Çok sert ve aksi bir adam olan yüzbaşı saka neferini sorguya çeker.

Neticede uyuduğunu ve eşeğini kaçırdığını öğrenince, hemen etrafa atlılar çıkarıp eşeği aratmaya gönderir. Sakayı da çadırın direğine bağlayıp başlar dayak atmaya.

esek sudan gelinceye kadar dovmek deyiminin hikayesi nasildir

Can acısı ile avaz avaz bağıran saka:
- "Aman yüzbaşım, ölüyorum, bir daha uyumayacağım. Artık dövme!" diye yalvarır.

Yüzbaşı:
- "Acele etme, daha eşek bulunamadı. Eşek sudan gelinceye kadar dayak yiyeceksin ki bir daha eşeğine sahip olup, muharebe yerinde, vazife başında uyumayacaksın" der.

Türk Dil Kurumu'nda (TDK)

Eşek sudan gelinceye kadar dövmenin anlamı; adamakıllı dövmektir. Özetle; birisini hatasından dolayı uzun süre cezalandırmak ve bir daha yapmaması adına ders vermek anlamında kullanılır.

 

Bi'SORU DAHA?

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Yuf borusu çalmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Güme gitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Osmanlı döneminden kalma bir söz "güme gitti"… Yeniçerilerin suçluları yakalayıp içeri atarlarken kullandıkları seslenme ünleminden bugünlere...