Aşık neye denir? Aşık atmak sözünün çıkış hikayesi nasıldır? Aşıt atmak deyiminin anlamı nedir ve hikayesi nasıldır?

Öncelikle "aşık" kelimesinin tanımına bir bakalım. Sözdeki "aşık", koyunların ayaklarından çıkarılan bir kemik parçasıdır. Sözün hikayesi ise günümüzde unutulan ancak eski dönemlerdeki çocuk oyununa dayanır.

AŞIK ATMAK NE DEMEKTİR?

Türk Dil Kurumu'nda da aşık atmak iki farklı şekilde tanımlanır.
1- Yarış etmek, yarışmak
"Yonca, bu iki erkek çocuktan ayrı bir yaratık olduğunu, onlarla aşık atamayacağını bilir." - O. Rifat
2. Boy ölçüşmek
"Bunca kere Azrail'le aşık attıktan sonra adımız ödleğe çıkarsa bizi ilk önce sen sopa ile kovarsın da yeryüzündeki biricik anamızdan da oluruz." - N. Atsız

asik atmak deyiminin anlami ve hikayesi nedir

Aşık atmak; boy ölçüşmenin yanı sıra biriyle kozlarını paylaşmak gibi anlamlarda kullanılır. Ve genellikle "Sen benimle (onunla) aşık atamazsın" sözünün kullanımı yoğunluktadır.

AŞIK ATMA OYUNU

Yörelere göre farklılık gösterse de özünde aynıdır aslında "Aşık atma" oyunu.  

Bir daire çizilir ve her oyuncu eşit miktarda aşık dizer. Oyuncular sıra ile daire içerisindeki aşıkları vurarak dışarı çıkarmaya çalışır. Atışlar daireye belirli bir uzaklıktan çizilmiş bir çizgi arkasından yapılır. Oyuncu aşığı vurarak daireden dışarı çıkartmışsa artık o aşığın sahibidir. Ve atış sırası o oyuncu ile devam eder. Vuruş yapılamamış ve dışarı çıkarılamamış ise sıra diğer oyuncuya geçer. Oyuncular çizgi gerisinden yapılan atışlar sonrası tekrar çizgi gerisine gitmek zorunda değildir ve aşıklarının son bulunduğu yerden atışa devam ederler. Oyun daire içindeki aşıklar sona erene kadar sürer.

Başka bir yörede ise daire yerine çizgi çizilir. Aşıklar çizgiye tek sıra halinde dizilir. Aşıkların sol baştan 1. olanı vurarak çizgiden çıkaran tüm aşıkları alır. Eğer baştakini vuramamış ve diğerlerinden birini vurarak çıkarmışsa çıkardığı aşığı alır.

Bi'SORU DAHA?

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Yuf borusu çalmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Güme gitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Osmanlı döneminden kalma bir söz "güme gitti"… Yeniçerilerin suçluları yakalayıp içeri atarlarken kullandıkları seslenme ünleminden bugünlere...