Aşık neye denir? Aşık atmak sözünün çıkış hikayesi nasıldır? Aşıt atmak deyiminin anlamı nedir ve hikayesi nasıldır?

Öncelikle "aşık" kelimesinin tanımına bir bakalım. Sözdeki "aşık", koyunların ayaklarından çıkarılan bir kemik parçasıdır. Sözün hikayesi ise günümüzde unutulan ancak eski dönemlerdeki çocuk oyununa dayanır.

AŞIK ATMAK NE DEMEKTİR?

Türk Dil Kurumu'nda da aşık atmak iki farklı şekilde tanımlanır.
1- Yarış etmek, yarışmak
"Yonca, bu iki erkek çocuktan ayrı bir yaratık olduğunu, onlarla aşık atamayacağını bilir." - O. Rifat
2. Boy ölçüşmek
"Bunca kere Azrail'le aşık attıktan sonra adımız ödleğe çıkarsa bizi ilk önce sen sopa ile kovarsın da yeryüzündeki biricik anamızdan da oluruz." - N. Atsız

asik atmak deyiminin anlami ve hikayesi nedir

Aşık atmak; boy ölçüşmenin yanı sıra biriyle kozlarını paylaşmak gibi anlamlarda kullanılır. Ve genellikle "Sen benimle (onunla) aşık atamazsın" sözünün kullanımı yoğunluktadır.

AŞIK ATMA OYUNU

Yörelere göre farklılık gösterse de özünde aynıdır aslında "Aşık atma" oyunu.  

Bir daire çizilir ve her oyuncu eşit miktarda aşık dizer. Oyuncular sıra ile daire içerisindeki aşıkları vurarak dışarı çıkarmaya çalışır. Atışlar daireye belirli bir uzaklıktan çizilmiş bir çizgi arkasından yapılır. Oyuncu aşığı vurarak daireden dışarı çıkartmışsa artık o aşığın sahibidir. Ve atış sırası o oyuncu ile devam eder. Vuruş yapılamamış ve dışarı çıkarılamamış ise sıra diğer oyuncuya geçer. Oyuncular çizgi gerisinden yapılan atışlar sonrası tekrar çizgi gerisine gitmek zorunda değildir ve aşıklarının son bulunduğu yerden atışa devam ederler. Oyun daire içindeki aşıklar sona erene kadar sürer.

Başka bir yörede ise daire yerine çizgi çizilir. Aşıklar çizgiye tek sıra halinde dizilir. Aşıkların sol baştan 1. olanı vurarak çizgiden çıkaran tüm aşıkları alır. Eğer baştakini vuramamış ve diğerlerinden birini vurarak çıkarmışsa çıkardığı aşığı alır.

Bi'SORU DAHA?

Şans Topu nasıl oynanır? Şans topu ikramiyeleri nasıl dağıtılır?

Şans Topu oyununda kaç sayı vardır? Şans Topu nasıl oynanır? Şans topu ikramiyeleri dağılımı ve dağıtımı nasıl yapılır?

İŞKUR’un açılımı, kuruluş amacı nedir?

İŞKUR’un tarihçesi nasıldır? İŞKUR’un açılımı nedir? İŞKUR hangi amaçla kurulmuştur ve görevleri nelerdir?

İstanbul’daki meydanların isimleri nelerdir?

İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası’nda bulunan tarihi ve önemli meydanların isimleri nelerdir?

Süper Loto nedir? Süper Loto nasıl oynanır?

Süper Loto'da kaç sayı vardır? Süper Loto'da ikramiye dağılımı nasıl olur? Süper Loto'nun özellikleri nelerdir? Süper Loto sonuçları ne zaman belli...

Yunan mitolojisinde tanrı ve tanrıça isimleri nelerdir?

Mitolojideki tanrı ve tanrıça isimlerine geçmeden önce Yunan mitolojisine bir bakalım... Sonrasında tek tek tanrı ve tanrıça isimlerini...

TSYD'nin açılımı nedir?

TSYD ne zaman kurulmuştur? TSYD'nin amacı nedir? TSYD'nin faaliyetleri ve çalışma konuları nelerdir? TSYD'ye kimler üye olabilir?

TTK’nın açılımı nedir?

Temeli 1930’da atılan ve bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle kurulan resmi bir kurumdur TTK… TTK'nın açılımı, tarihi süreci ve kuruluş...

Adalet ile zulüm bir yerde barınmaz ne demektir?

İki karşıt kavram... Siyah ile beyaz gibi... Doğru ve yanlışın tek çatı altında buluşamaması gibi bir durum... Adalet ile zulüm aynı yerde barınır mı?