Afyonu patlamak ne demektir? Afyonu patlamak veya afyonu daha patlamamış sözleriyle anlatılmak istenen nedir?

Deyimin hikayesinden başlayalım ve biraz eskilere gidelim.

Afyonu patlamak deyiminin hikayesi

Osmanlı zamanında tütün ve uyuşturucu tiryakileri, özellikle Ramazan ayında gün içerisinde esrar kullanamadıkları için afyonu mercimek iriliğinde yuvarlayıp kağıda sararak yutarlarmış. O kağıt içindeki afyon vücut sıcaklığı ve mide asidiyle karışıp çözülür ve patlarmış. Afyon eridikçe de etkisini akşama kadar sürdürürmüş. Ancak yutulan afyonun kana karışması gecikirse tiryaki krize girer delirme noktasına gelirmiş. Ne zaman afyon midede patlar ve kana karışırsa sakinleşirmiş. Bu durumlar için de “Afyonu yeni patladı” denirmiş.

Ve bu olay 15. Ve 16. Yüzyılda kişilerin kadı tezkirelerinde bile yer almış. Örneğin “Sabah erken saatlerdi. Henüz afyonum patlamamış olduğundan karşı tarafa sinirlendim” gibi.

Afyonu patlamak deyiminin anlamı

Geç anlama, geç farkına varma, geç idrak etmedir. Söylenen sözdeki veya yapılan işteki inceliği daha sonra anlamadır.

Bi'SORU DAHA?

Panik sözü nereden gelmektedir?

Türk Dil Kurumu’na göre “Ani dehşet duygusu, büyük korku ve ürkü” olarak tanımlanan “Panik” kelimesi PAN’dan gelmektedir. Peki PAN nedir?

Genelkurmay Başkanları'nın sıralı listesi nasıldır?

1920’de başlayan ve günümüze kadar devam eden Silahlı Kuvvetlerin 1 numarası olarak nitelendirilen Genelkurmay Başkanları kimlerdir? Sıralı listesi...

Lafla peynir gemisi yürümez deyiminin hikayesi nasıldır?

Lafla peynir gemisi yürümez sözü nereden çıkmıştır? Lafla peynir gemisi yürümez sözüyle anlatılmak istenen nedir? Sözün TDK'daki karşılığı nasıldır?

Acele işe şeytan karışır atasözünün anlamı nedir?

Acele işe şeytan karışır mı? Acele etmenin ne tür sakıncaları vardır? Acele işe şeytan karışır sözüyle anlatılmak istenen nedir?

AKOM’un açılımı nedir?

AKOM nedir? Genelde doğa olayları ve karlı havalarda karşımıza çıkan bir kurumdur aslında AKOM... AKOM’un görevlerine, AKOM'un açılımına ve AKOM'un...

Bastığı yerde ot bitmemek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Bastığı yerde ot bitmemek deyimi nasıl çıkmıştır? Bastığı yerde ot bitmemek deyimi ile anlatılmak istenen nedir?

Karabük'ün il olma süreci nasıldır?

Safranbolu’nun Öğlebeli Köyü’nün bir mahallesiyken Türkiye’nin 78. ili haline gelmiştir. Karabük’ün il olmasının tarihi sürecine ve sanayinin...

İstanbul’daki meydanların isimleri nelerdir?

İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası’nda bulunan tarihi ve önemli meydanların isimleri nelerdir?