Acele işe şeytan karışır mı? Acele etmenin ne tür sakıncaları vardır? Acele işe şeytan karışır sözüyle anlatılmak istenen nedir?

Atalarımız boşuna söylememiş Acele işe şeytan karışır diye...

Peki gerçekten şeytan karışır mı?

Cevap; Evet.
Atalarımızın tecrübelerine dayanılarak çıkan sonuç test edilip onaylanmıştır. Acele ile yapılan işler ya eksik kalmıştır ya da hatalıdır. Tabii ki istisnai durumlar vardır ama örnekleme yapacak olursak; mesela mayalı ekmek yapacaksanız acele etmeniz doğru değildir. Çünkü hamurun mayalanması ve dinlenmesi gerekir gibi.

Atasözünün anlamı

Telaş ile yapılan işlerde hata oranı yüksek olduğu için şeytanın devreye girdiği belirtilir. Veya işi aceleye getirmek isteyen kişinin aklında bir şeytanlık olduğu düşüncesi vardır.
Tedbirli düşünülerek ve özenilerek yapılan işler daha sağlıklı, verimli ve kaliteli olur. Takdir görür beğenilir.
Tavsiye niteliğindedir.
Her işin belli bir zamanı vardır. Zamanından önce verilen işlerde genellikle o an için olmasa bile zamanla bir problem çıkacaktır. Uzun ömürlü olma şansı azdır.
Bir diğer ifadeyle acele etmenin şeytana özgü bir hareket olduğu da bilinir ve bu nedenle acele işlerde şeytana uyma vardır.
Acele işe şeytan karışır sözüyle aynı zamanda emek verilmesi tavsiye dilir.

Bi'SORU DAHA?

Eline su dökemez deyiminin anlamı nedir?

Kim kimin eline su dökebilir? Eline su dökemez deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

Yuf borusu çalmak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Yuf borusu ne için kullanılır? Yuf borusu ile ilgili hikayeler nasıldır? Yuf veya yuh borusu ile anlatılmak istenen nedir?

'Göz odur ki dağın arkasını göre' sözünün anlamı nedir?

Fatih Terim’in Ukrayna maçı öncesindeki basın toplantısında kullandığı "Göz odur ki dağın arkasını göre, akıl odur ki başa geleceği bile" atasözünün anlamına bir...

Güme gitti deyiminin hikayesi nasıldır?

Osmanlı döneminden kalma bir söz "güme gitti"… Yeniçerilerin suçluları yakalayıp içeri atarlarken kullandıkları seslenme ünleminden bugünlere...