Acele işe şeytan karışır mı? Acele etmenin ne tür sakıncaları vardır? Acele işe şeytan karışır sözüyle anlatılmak istenen nedir?

Atalarımız boşuna söylememiş Acele işe şeytan karışır diye...

Peki gerçekten şeytan karışır mı?

Cevap; Evet.
Atalarımızın tecrübelerine dayanılarak çıkan sonuç test edilip onaylanmıştır. Acele ile yapılan işler ya eksik kalmıştır ya da hatalıdır. Tabii ki istisnai durumlar vardır ama örnekleme yapacak olursak; mesela mayalı ekmek yapacaksanız acele etmeniz doğru değildir. Çünkü hamurun mayalanması ve dinlenmesi gerekir gibi.

Atasözünün anlamı

Telaş ile yapılan işlerde hata oranı yüksek olduğu için şeytanın devreye girdiği belirtilir. Veya işi aceleye getirmek isteyen kişinin aklında bir şeytanlık olduğu düşüncesi vardır.
Tedbirli düşünülerek ve özenilerek yapılan işler daha sağlıklı, verimli ve kaliteli olur. Takdir görür beğenilir.
Tavsiye niteliğindedir.
Her işin belli bir zamanı vardır. Zamanından önce verilen işlerde genellikle o an için olmasa bile zamanla bir problem çıkacaktır. Uzun ömürlü olma şansı azdır.
Bir diğer ifadeyle acele etmenin şeytana özgü bir hareket olduğu da bilinir ve bu nedenle acele işlerde şeytana uyma vardır.
Acele işe şeytan karışır sözüyle aynı zamanda emek verilmesi tavsiye dilir.

Bi'SORU DAHA?

BİK’in açılımı nedir?

BİK, 1961 yılında kurulan ve kamu tüzel kişiliğine haiz bir idaredir. BİK'in tam olarak açılımı ve görevleri nelerdir? BİK'in kuruluş amacı nedir?

TİKA’nın açılımı nedir? TİKA’nın tarihçesi nasıldır?

TİKA hangi amaçla ne zaman kurulmuştur? TİKA’nın misyonu ve vizyonu nedir? TİKA hakkında kısa genel bilgiler ve tarihçe...

TÜFE ve TEFE’nin açılımı nedir?

Ekonomi haberlerine geçildiğinde TÜFE ve TEFE kısaltmalarını fazlasıyla duyarız... TÜFE ve TEFE ne anlama gelir? Ve TÜFE ile TEFE ne zaman hesaplanır?

ÇYDD'nin açılımı nedir? ÇYDD'nin misyonu ve ilkeleri nelerdir?

ÇYDD ne zaman kuruldu? ÇYDD'nin açılımı nedir? ÇYDD'nin ilkeleri, misyonu, vizyonu ve değerleri nelerdir?

İstanbul’da kaç tane ada vardır?

Tarihiyle, iki kıtayı birbirine bağlamasıyla ve “Taşı toprağı altın” sözleriyle cazibe merkezi haline getirilen İstanbul’un bir diğer güzelliği...

Merhabanın anlamı nedir?

Bir yere gittiğimizde, ortama girdiğimizde veya tanıdığımız biriyle karşılaştığımızda “Merhaba” deriz. Peki “merhaba” ne anlama geliyor? Bir...

Bulunmaz Hint Kumaşı deyiminin hikayesi ve anlamı nedir?

Bulunmaz Hint Kumaşı deyimi ile anlatılmak istenen nedir? Bulunmaz Hint Kumaşı deyiminin çıkış hikayesi nasıldır? 

Adam yerine konmamak deyiminin hikayesi nasıldır?

Tarihi çok eskilere dayanan ve günümüz dünyasında da geçerliliği çok fazla olan bir deyimdir aslında adam yerine konmamak. İşte hikayesi ve anlamı...