13-15 yaş grubundaki gençlerin iletişimde geldiği nokta nedir? Erkeklerin küfür ve hakaret dolu sözlerine küfürle karşılık veren kızların hikayesi nasıldır?

İstanbul’da bir çocuk parkı...
Küçük çocuklar salıncağa binmekte, kaydıraktan kaymakta ve çevresindeki banklarda da gençler oturmakta.

13-15 yaş civarındaki iki genç kız da bir köpekle bankta oturan gençlerle iletişim halinde.
Ve bu iletişimin seviyesi de yerlerde.

Küfür ve hakarete küfürle cevap

Gençler aile diyebileceğimiz çocukların anne ve babalarının bulunduğu ortamın içinde kızlara küfür ve hakaret dolu sözler söylüyor.

Kızlardan birisi de küfürlü cevap veriyor. Ve bu diyalogu duyan anne ve babalardaki utanmayı görebiliyorsunuz. Bir anda herkes hem gençlere hem de “Acaba küfürleri duydu mu?” endişesi içerisinde çocuklarına bakmakta. Ancak küçük çocukların kendi hallerine oyuna devam etmeleri onları biraz olsun rahatlatmakta.

Küfürlü iletişimin tek taraflı değil de iki taraflı olması dikkat çekici.

Ve parkta oynayan küçük çocuklardan birinin babası, küfürlü konuşan erkeklerin olduğu gençlerden birine odaklanır. Gözlerinin içine bakar. Bu bakışma bir süre devam eder. Ardından banklardan uzaklaşıp orta yaş çocukların salındığı bölüme geçer.

Küfürler size yakışmadı

Baba ile göz göze gelen genç yerinden kalkan ve kızların olduğu bölüme doğru ilerler. Gencin görüntüsüne bakılırsa eli ayağı düzgündür ancak boynunda tişörtün üzerinde duran zincir dikkat çekicidir.

Genç, kızların yanına doğru ilerlerken kendisine bakan babayla göz göze gelir ve “Merhaba” diye selam verir.
Baba “Küfürler size hiç yakışmadı” der.

Genç gayet sakin ve biraz da tebessüm ederek “Abi kusura bakma ama mecburuz” cevabını verir. Baba “Sanane” cevabına bile razıdır ancak “Mecburuz” kelimesinin açılımı ve tarifi onun anlayış dağarcığında yoktur ve acı acı aynı ekosistemde olduğu gencin arkasından bakar.
Sonra ne mi olur?

O kavga eden, birbirine uzun menzilli alandan küfürler savuran erkekler ve kızlar derin ve samimi bir sohbete dalar. Hem de hiçbir şey olmamış gibi. Az önce küfürleşen onlar değilmiş gibi.

SORU: Utanmayı bir kenara bırakın küfür etmeye mecbur olduğunu düşünen ve bu iletişim tarzını normal gören bu gençlik nereye gidiyor dersiniz!..

Bi'SORU DAHA?

Polis sevdiği kızdan kaçar mı?

İkisi de birbirini sever sayar, zamanı beraber geçirmekten keyif duyar. Gel gör ki işin adı konulmak istendiğinde genç polis memuru, aşkından...

Kitaplar insan mı?

Kitapların canı var mı? Kitaplar neden katlanmamalı? Yaşlı insanların kitaplara bakışı ve yaklaşımını anlatan yaşanmış iki hikaye...

Damat kına gecesi düğünden kaçar mı?

Damat adayını evlenmekten vazgeçiren olay nedir? Damadın babası oğluna nasıl bir tepki verir. Düğünden kaçan damat sonra ne yapar?

Toplumsal adalet nasıl gerçekleşir?

İnsanlığın sorunu olan ve günümüz Türkiyesi’nde yollarda aranır hale gelen bir “adalet” var. Herkese lazım olan bu kavramda “toplumsal adalet” nasıl...