Karıncalar, yuvalara götürdükleri ağır yükleri nasıl taşır? Karıncaların kas sistemi nasıldır? Karıncalar üzerinde yapılan ağırlık çalışmasının sonucu nedir?

Dünyanın en çalışkan hayvanlarıdır karıncalar... Duran bir karınca görmek pek mümkün değildir. Sürekli bir telaş ve arayış hali söz konusudur. Bulunan yiyecekler kışa hazırlık olarak yuvalara taşınır. Ki bu taşıma düzeninde küçücük karıncaların kendi ağırlıklarından kat be kat fazla olan ağırlıkları rahatça taşıdıkları görülür. Peki bu nasıl oluyor?

 

Bilimsel araştırmalar

bilimgenc.tubitak.gov.tr'de bunun cevabı verilmiş...

Karıncaların ağırlıklarının kat kat fazlasını taşıma sebebi olarak hafiflikleri gösterilir.
Hafif olan karıncalar kas güçlerinin büyük kısmını yükleri taşımak için kullanır. Ancak insanlarda bu böyle değildir. Çünkü insanın vücut ağırlığı fazla olduğundan kaslar vücudun iskelet sistemini de desteklemek zorundadır. Bu sebeple insanlar fazla yük taşıyamayız.
Ohio State Üniversitesi'nin bir araştırmasına göre; Formica exsectoides türü karıncalar elektron mikroskobu ve bilgisayarlı tomografi cihazlarını kullanarak incelendi.
Eklemlerinin dayanıklılığını ölçmek için karıncalar hızla dönen bir disk üzerine yerleştirildi.
Sonuçta karıncaların dönme sırasında üzerlerine etki eden, kendi vücut ağırlıklarının 3500-5000 katı kadar kuvvete dayandıkları görüldü.

 

Ağızları ile kaldırırlar

Karıncalar, yükleri ağızları ile kaldırır ve taşıdıkları yükün ağırlığı boyun eklemi aracılığıyla ayaklara aktarır.
Karıncalarda boyun eklemindeki yumuşak dokunun dayanıklılığının çok yüksek olduğunu görülür.
Baş-boyun ekleminde sert ve yumuşak dokuların birleştiği ara yüzeydeki özgün yapının karıncaların boyunlarına dayanıklılık sağladığı belirtilir.

Bi'SORU DAHA?

İnsan kendi kaderini kendi mi belirler?

Kader değişir mi? Kader ile ilgili sözler ve açılımları nelerdir? İnsan kendi kaderini değiştirebilir mi? İşte kadere bakış...

Neden acele ediyoruz?

Metropollerin ve özellikle de İstanbul’un en önemli özelliği hareketi ve ister istemez insanı kendi kurallarının içine çekmesi. İşte onlardan birisi de...

Çocuğumuz okumasa ne olur?

Aileler daha iyi bir yaşam daha iyi bir gelecek adına çocuklarını eğitime yönlendiriyorlar... “Haydi ders çalış” sözünü duyar gibiyiz...

Toplumsal adalet nasıl gerçekleşir?

İnsanlığın sorunu olan ve günümüz Türkiyesi’nde yollarda aranır hale gelen bir “adalet” var. Herkese lazım olan bu kavramda “toplumsal adalet” nasıl...