Karıncalar, yuvalara götürdükleri ağır yükleri nasıl taşır? Karıncaların kas sistemi nasıldır? Karıncalar üzerinde yapılan ağırlık çalışmasının sonucu nedir?

Dünyanın en çalışkan hayvanlarıdır karıncalar... Duran bir karınca görmek pek mümkün değildir. Sürekli bir telaş ve arayış hali söz konusudur. Bulunan yiyecekler kışa hazırlık olarak yuvalara taşınır. Ki bu taşıma düzeninde küçücük karıncaların kendi ağırlıklarından kat be kat fazla olan ağırlıkları rahatça taşıdıkları görülür. Peki bu nasıl oluyor?

 

Bilimsel araştırmalar

bilimgenc.tubitak.gov.tr'de bunun cevabı verilmiş...

Karıncaların ağırlıklarının kat kat fazlasını taşıma sebebi olarak hafiflikleri gösterilir.
Hafif olan karıncalar kas güçlerinin büyük kısmını yükleri taşımak için kullanır. Ancak insanlarda bu böyle değildir. Çünkü insanın vücut ağırlığı fazla olduğundan kaslar vücudun iskelet sistemini de desteklemek zorundadır. Bu sebeple insanlar fazla yük taşıyamayız.
Ohio State Üniversitesi'nin bir araştırmasına göre; Formica exsectoides türü karıncalar elektron mikroskobu ve bilgisayarlı tomografi cihazlarını kullanarak incelendi.
Eklemlerinin dayanıklılığını ölçmek için karıncalar hızla dönen bir disk üzerine yerleştirildi.
Sonuçta karıncaların dönme sırasında üzerlerine etki eden, kendi vücut ağırlıklarının 3500-5000 katı kadar kuvvete dayandıkları görüldü.

 

Ağızları ile kaldırırlar

Karıncalar, yükleri ağızları ile kaldırır ve taşıdıkları yükün ağırlığı boyun eklemi aracılığıyla ayaklara aktarır.
Karıncalarda boyun eklemindeki yumuşak dokunun dayanıklılığının çok yüksek olduğunu görülür.
Baş-boyun ekleminde sert ve yumuşak dokuların birleştiği ara yüzeydeki özgün yapının karıncaların boyunlarına dayanıklılık sağladığı belirtilir.

Bi'SORU DAHA?

Zengin olmak mı kebap yemek mi?

Zengin olmak mı, kebap yemek mi? sorusu saçma gibi görünebilir ama yaşanan bir olayı anlatayım kararı siz verin… Anlatılan Taksim’de bir kebapçıda...

Ayaklar çiçek açar mı?

Yaratıcı tasarımcılık! Hayata nereden ve nasıl baktığımıza dair bir örnek! Eski ayakkabıları anlamlı ve değerli kullanma çöpe değil balkonun baş...

Aşk acısını aşk dindirir mi?

Sevgililer günü ve aşk! Aşkın tarifi var mıdır? Nelere aşık olunur? Aşk nasıl bir duygudur? "Aşk olsun" diyelim ve açılımlarına geçelim...

Küfürleşen kızlı erkekli gençler nereye gidiyor?

13-15 yaş grubundaki gençlerin iletişimde geldiği nokta nedir? Erkeklerin küfür ve hakaret dolu sözlerine küfürle karşılık veren kızların hikayesi...